• PARTNER SERWISUpartner serwisu

XXIV Międzynarodowy Kongres PTK: o kardiologii podczas ponad 100 zdalnych sesji

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 18 września 2020 05:58

- Obecnie w Polsce jest ok. 3,8 tys. kardiologów, czyli na 1 mln mieszkańców przypada 99 lekarzy tej specjalności, a powinno ich być do 110 - informował prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wydarzenie to po raz pierwszy odbywa się w trybie online (16-19 września 2020 r.).

XXIV Międzynarodowy Kongres PTK: o kardiologii podczas ponad 100 zdalnych sesji
FOT. Materiały praswowe

- Z danych GUS wynika, że do aż 50% zgonów w Polsce dochodzi wskutek chorób serca, udarów czy cukrzycy. Według informacji gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2019 r. wystąpiło w Polsce ok. 103 tys. ostrych zespołów wieńcowych (OZW), w tym 78,6 tys. zawałów serca - czytamy w raporcie „Polska kardiologia w 2020 r.”, zaprezentowanym podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu PTK.

Z raportu wynika, że w okresie epidemii koronawirusa odnotowano znacznie mniejszą liczbę pacjentów przyjmowanych do pracowni kardiologii interwencyjnej. Spadek liczby chorych z zawałami serca sięgnął w tych ośrodkach - od 13 marca do 13 maja bieżącego roku - 36-39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019.

Wyzwań przed kardiologiami nie brakuje
Oprócz konieczności odmrażania przyjęć pacjentów kardiologicznych i powrotu do ich poziomu sprzed pandemii, specjaliści zwracają podczas kongresu uwagę m.in. na pilną potrzebę kontynuowania prac (mocno wyhamowanych w dobie koronawirusa) nad wprowadzeniem programu Koordynowanej Opieki nad Pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS).

- Na niewydolność serca cierpi w Polsce ponad 1 milion osób. Program KONS został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w 2017 roku, a oficjalne ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia jego fazy pilotażowej nastąpiło w listopadzie 2018 roku - przypominał na czwartkowej (17 września) konferencji prasowej prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Podkreślał ponadto, że niezbędne jest dalsze rozpowszechnianie w kraju oraz poprawianie funkcjonowania programu Koordynowanej Opieki nad Pacjentami po Zawale Serca (KOZ-Zawał), który także był zainicjowany przez PTK. - Program ten już doprowadził do bezprecedensowego spadku śmiertelności wśród pacjentów po zawale serca - zaznacza prof. Adam Witkowski,

Przypomnijmy, że na przykład w woj. śląskim redukcja śmiertelności w rocznej obserwacji pacjentów, którzy weszli do programu KOS-Zawał wynosi aż 20-30 proc. w porównaniu do grupy chorych, którzy z tej formy zarządzania opieką nie skorzystali.

- PTK nadal będzie mocno rozwijać współpracę z organizacjami pacjentów kardiologicznych. Kolejne nasze plany obejmują utrzymanie grantów naukowych i wyjazdowych PTK dla lekarzy i pielęgniarek chcących realizować projekty naukowe oraz przedstawiać ich wyniki na międzynarodowych kongresach, a także w uznanych periodykach. Nadal będziemy także rozwijać Platformę Edukacyjną PTK - prof. Witkowski wyliczał najbliższe plany Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wdrażajmy najnowsze technologie
Zapowiedział również kontynuowanie współpracy z resortem zdrowia, NFZ, Agencją Badań Medycznych i parlamentem w celu wdrażania nowych terapii oraz programów kardiologicznych. - Przykładem sukcesu w zakresie takiej współpracy może być zaakceptowany i już realizowany program leczenia pacjentów z hiperlipidemią rodzinną. Trwają też rozmowy z Ministerstwem Zdrowia nad programem leczenia hiperlipidemii nową generacją leków u pacjentów wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego - poinformował prezes PTK.

Z kolei prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes elekt PTK, wskazywał na potrzebę wdrażania oraz finansowania ze środków publicznych najnowszych, bardzo skutecznych i już sprawdzonych technologii medycznych w kardiologii.

Do takich metod należą, między innymi: implantowanie bezelektrodowych stymulatorów pracy serca; zdalna kontrola (telemonitoring) urządzeń wszczepialnych; nowoczesne leczenie wad zastawkowych metodami przezskórnymi (TAVI, MitraClip).

Kongres w trybie online
XXIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie odbywa się w całości w trybie online, pod hasłem: „Żyć lepiej i dłużej dzięki kardiologii”.

- W wyniku zaistniałej sytuacji epidemicznej spotkanie na żywo w Krakowie nie było, niestety, możliwe. Jednak dzięki wspólnym wysiłkom zdołaliśmy zorganizować prekursorską, internetową edycję Kongresu. Tegoroczne spotkanie w przestrzeni wirtualnej w żaden sposób nie będzie uboższe, wręcz przeciwnie - dużo zyska. Program nie został właściwie zmieniony (odbędzie się prawie 90% zaplanowanych wcześniej wykładów i sesji), a strona internetowa stanie się olbrzymim i łatwo dostępnym źródłem informacji dla każdego zainteresowanego lekarza - informują organizatorzy wydarzenia.

Kongres odbywa się dwuetapowo. Pierwsza część to obejmująca kilka dni (16-19 września) intensywna seria transmisji sesji. - Na naszej stronie internetowej udostępnimy relacje live z pięciu różnych sal wykładowych. Przez 5 kolejnych tygodni (od poniedziałku do czwartku) będziemy prezentować sesje Asocjacji i Sekcji PTK - podaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Do końca października 2020 r. na stronie Kongresu będą dostępne wszystkie nagrania rejestrowane podczas sesji transmitowanych na żywo. Po zakończeniu Kongresu materiały wideo zostaną opublikowane na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej PTK oraz stronie Kardiologii Polskiej.

Łączne podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu PTK odbędzie się ponad 100 sesji.

Więcej o wydarzeniu:
https://kongres2020.ptkardio.pl/o-kongresie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum