• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

XII edycja akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca" - zakończona

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2014 15:09

W ramach XII edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier pokonała tysiące kilometrów, oferując bezpłatne badania oraz konsultacje lekarskie.


XII edycja akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca" - zakończona
Fot. Archiwum

Mieszkańcy Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Katowic, Zakopanego, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku, Bydgoszczy oraz Gdańska otrzymali szansę sprawdzenia kondycji swoich serc. Celem akcji było zwrócenie uwagi na niezdrowe zachowania i nawyki rodziców oraz dzieci.

Dane dotyczące rosnącej liczby dzieci z nadwagą i otyłością w naszym kraju są niepokojące. Polska staje się w tym zakresie "liderem" w Europie. Coraz mniej czasu dzieci spędzają aktywnie, uprawiając sport lub bawiąc się na powietrzu, coraz częściej rezygnują też z lekcji WF-u w szkole. Takie zachowania istotnie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji prowadzą do powikłań np. do zawału serca, czy udaru mózgu w wieku dojrzałym.

Hasłem "Mamo, Tato, dbajmy o serce" organizatorzy zachęcali do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o zdrowie. Uświadamiali również rodzicom, jak ważne jest kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych i postaw prozdrowotnych korzystnie wpływających na kondycję serc.

Jednym z głównych elementów tegorocznej akcji był program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. W każdym z miast, znajdujących się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier, odbyły się "Serdeczne lekcje" prowadzone przez doświadczonych pedagogów z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

Przygotowano scenariusze lekcji dla przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych w klasach I-III i IV-VI, odbyły się debaty społeczne oraz warsztaty dla nauczycieli. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje serce człowieka i w jaki sposób należy o nie dbać. Zajęcia urozmaicone były zabawami, quizami i konkursami.

Akcji patronowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Forum Profilaktyki Układu Krążenia, Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz Krajowa Federacja Sportu Dla Wszystkich.

Akcja "Servier dla Serca" organizowana jest przez firmę Servier Polska od 2003 r. Przez ostatnich jedenaście lat Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedziła 60 miast (wiele z nich kilkukrotnie). Z bezpłatnych badań układu krążenia skorzystało ponad 40 tys. pacjentów, a wielokrotnie więcej objętych zostało kompleksowym programem edukacyjnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum