×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wysoki poziom cholesterolu nie każdemu będzie szkodził tak samo. "Stąd szkodliwe opowieści o hipercholesterolemii"

OPRAC. MCD • Źródło: RYNEK ZDROWIA, MAT. PRASOWY

Wysoki poziom cholesterolu nie każdemu będzie szkodził tak samo. "Stąd szkodliwe opowieści o hipercholesterolemii"
Miażdżyca jest w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Kiedy i jak się badać? Fot. Shutterstock

- Wysoki poziom cholesterolu nie każdemu będzie szkodził tak samo. Stąd biorą się szkodliwe opowieści, że hipercholesterolemia jest nieszkodliwa. Osoby szczupłe też mogą mieć istotnie rozwiniętą miażdżycę - przestrzega dr n. med. Marek Bronisz, kierownik oddziału kardiologii w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Dodano: 04 lutego 2023, 07:00
  • Miażdżyca jest w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Choroba może niepostrzeżenie rozwijać się latami  
  • Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, zwłaszcza jeśli jesteśmy w grupie ryzyka
  • O tym, jak jej zapobiegać, kiedy zacząć się badać i czy cholesterol zawsze jest groźny opowiada dr n. med. Marek Bronisz, kierownik oddziału kardiologii Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

Miażdżyca. Częściej chorują osoby obciążone, z wysokim cholesterolem i cukrzycą

Panie doktorze czy w Polsce łatwo jest zachorować na miażdżycę?

Dr n. med. Marek Bronisz: Na pewno w krajowej populacji występuje duże nasycenie czynnikami ryzyka jej rozwoju. Około 20 milionów Polaków ma hipercholesterolemię, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi, 11 milionów cierpi na nadciśnienie tętnicze, a 3 miliony na cukrzycę. Takim osobom o wiele łatwiej zachorować na miażdżycę.

Kiedy więc zacząć się badać pod kątem tej choroby?

To jest uzależnione od indywidualnego profilu każdego pacjenta. Jeżeli są przesłanki podejrzenia genetycznie uwarunkowanej hipercholesterolemii, w rodzinie były zachorowania na miażdżycę to najlepiej zacząć badać się jak najszybciej – w dzieciństwie. A patrząc ogólnie na populację to pierwsze badania skriningowe powinny odbyć się w 30-40. roku życia.

Kiedy i jakie badania wykonać? 

Na jakie badania udać się najpierw?

Przede wszystkim powinniśmy kontrolować sobie ciśnienie i sprawdzać poziom cukru. Optymalnym ciśnieniem jest to poniżej 140/90, a prawidłowy poziom cukru, który pozwala stwierdzić, że nie mamy zaburzeń gospodarki cukrowej wynosi poniżej 100 miligramów na decylitr krwi. Poziom cholesterolu we krwi, jak również jego poszczególnych frakcji, określimy za pomocą badania o nazwie lipidogram. To badanie wykonujemy jednak u ludzi obciążonych czynnikami ryzyka lub z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową. Pamiętajmy, że poziom cholesterolu jest oceniany w zależności od tego czy badamy osobę zdrową czy chorą po zawale serca, leczeniu interwencyjnym albo angioplastyce.

Dr n. med. Marek Bronisz, Fot. mat. prasowy
Dr n. med. Marek Bronisz, Fot. mat. prasowy

Czy wysoki poziom cholesterolu jest groźny?

Podatność na czynniki ryzyka jest indywidualna, czyli nie każdemu będzie wysoki poziom cholesterolu szkodził tak samo. Stąd biorą się szkodliwe moim zdaniem opowieści, że hipercholesterolemia jest nieszkodliwa. Dodam, iż posiadamy coraz lepsze leki na tę chorobę. Doustne czy w formie zastrzyków, rzadko podawanych, raz na miesiąc czy nawet co parę miesięcy. To metody skuteczne i bezpieczne.

A zatem powinniśmy się wystrzegać cholesterolu w diecie czy nie?

Cholesterol jest substancją naturalną, występującą w organizmie i potrzebną. Stanowi strukturalną część każdej komórki, m.in. tworzy błony komórkowe. Natomiast bezspornie dowiedziono, że wysokie, nieprawidłowe poziomy cholesterolu są szkodliwe i stanowią istotny element rozwoju miażdżycy i chorób odmiażdżycowych. Tylko znowu powtarzam docelowe poziomy cholesterolu są różne w zależności od tego, jakich grup pacjentów dotyczą. Jeżeli mówimy o tych z rozwiniętą miażdżycą, po zawale czy leczeniu kardiochirurgicznym to według współczesnej wiedzy im niższy jest poziom cholesterolu, szczególnie tego złego we frakcji LDL, tym korzystniej dla pacjentów.

"Nie ma prostego przełożenia. Osoby szczupłe też mogą mieć istotnie rozwiniętą miażdżycę"

Zmiany miażdżycowe są odwracalne?

Leków, które by odwracały zaawansowany proces miażdżycowy ciągle nie ma. Są badania pokazujące, że intensywne, skuteczne leczenie miażdżycy i czynników ryzyka miażdżycy powoduje zahamowanie procesu miażdżycowego, a w niektórych przypadkach nawet zmniejszanie się obecności blaszek miażdżycowych. Jeżeli jednak proces jest zaawansowany, pacjent przebył udar, zawał serca, kalcyfikacje są nasilone to współczesna medycyna nie dysponuje środkami, aby ten proces w sposób radykalny odmienić.

A czy jest jakaś zależność między masą ciała a prawdopodobieństwem zachorowania? Innymi słowy czy miażdżycą muszą się martwić osoby szczupłe?

Kwestia wagi ciała, otyłości, tu nie ma prostego przełożenia na zachodzenie procesów miażdżycowych. U osób z nadwagą czy umiarkowaną otyłością te procesy nie są zwykle bardziej nasilone niż u mających rozwiniętą miażdżycę, nie ma korelacji, że im większa waga tym wyższy cholesterol. Osoby szczupłe też mogą mieć istotnie rozwiniętą miażdżycę.

W takim razie w jaki sposób można zapobiegać miażdżycy?

Prowadzić zdrowy styl życia i zdrowo się odżywiać. Na co dzień spożywać świeże warzywa i owoce, unikać soli i tłuszczy zwierzęcych, w ilościach umiarkowanych spożywać alkohol i kategorycznie rzucić palenie. Zwykle nie proponuję pacjentom stosowania różnego rodzaju diet, bo to się kojarzy z akcyjnością, rygorystycznym przestrzeganiem czegoś przez określony czas - jednak za najlepszą dietę uznawana jest dieta śródziemnomorska, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Pamiętajmy, że jest ona też osadzona w pewnym klimacie, charakterze socjalnym i wiąże się z umiejętnym sposobem odpoczywania i relaksu. Opiera się na przebywaniu w gronie przyjaciół, spożywaniu smacznych, zdrowych posiłków, bez pośpiechu, w miłym towarzystwie. To jest nie tylko przyjemne, ale także zdrowe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU