Wysoki poziom cholesterolu a uwarunkowania genetyczne. Są już nowe i skuteczne leki

Hipercholesterolemia rodzinna, gdy poziom cholesterolu całkowitego przekracza 310 mg/dl, a tzw. z złego cholesterolu (LDL) - ponad 190 mg/dl, jest związana z mutacją genetyczną zakłócającą wchłanianie w wątrobie lipoproteiny o małej gęstości (LDL), która z tego powodu występuje w dużym stężeniu we krwi. Są nowe, skuteczne leki.
- Osoby, które mają bardzo wysoki poziom całkowitego cholesterolu, a szczególnie cholesterolu frakcji LDL, są obciążone ryzykiem przedwczesnej miażdżycy
- W jej efekcie narażeni są na takie choroby jak zawał serca czy udar mózgu
- Hipercholesterolemia rodzinna jest związana z mutacją genetyczną zakłócającą wchłanianie w wątrobie lipoproteiny o małej gęstości
Mutacja genetyczna zakłóca wchłanianie
Hipercholesterolemia rodzinna, gdy poziom cholesterolu całkowitego przekracza 310 mg/dl, a tzw. z złego cholesterolu (LDL) - ponad 190 mg/dl, jest związana z mutacją genetyczną zakłócającą wchłanianie w wątrobie lipoproteiny o małej gęstości (LDL), która z tego powodu występuje w dużym stężeniu we krwi.
Jest najczęstsza chorobą monogenową.
Łączy się z 50 proc. prawdopodobieństwem przekazania choroby potomstwu. Szacuje się, że w Polsce na 1000 osób 4 osoby mają hipercholesterolemię rodzinną, a zaledwie 1 proc. osób z tą wadą genetyczną jest zdiagnozowanych.
Jak mówił prof. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, w trakcie konferencji dotyczącej Programu "Sercu na ratunek - Program Kordian 2020, którego jest koordynatorem, hipercholesterolemię rodzinną można podejrzewać przy wysokim poziomie cholesterolu całkowitego lub LDL, w przypadku przedwczesnej choroby sercowo-naczyniowej w pacjenta w wywiadzie rodzinnym, przedwczesnym nagłym zgonie sercowym w wywiadzie rodzinnym, gdy pacjent lub jego krewni mają żółtki ścięgien lub rąbek rogówkowy.
Wskazał, że choroba ta dotyczy całych rodzin, dlatego należy przebadać rodziców, dzieci, krewnych.
- Jest bardzo skuteczne leczenie - podkreślił prof. Drygas. - Istnieją coraz lepsze, coraz doskonalsze leki. To są przede wszystkim statyny, ale w tej chwili pojawiła się nowa grupa leków, tzw. inhibitory PCSK9. I te leki bardzo skutecznie obniżają poziom cholesterolu, nawet o 60 proc. w stosunku do wartości wyjściowej. To leczenie jest proste, działania uboczne są niewielkie - powiedział.
- Pacjenci się często bardzo boją statyn, one są demonizowane niezwykle, fałszywie przedstawiane w internetowych pseudonaukowych źródłach, natomiast to są leki często ratujące zdrowi i życie - dodał.
Naczynia wieńcowe, szyjne, mózgowe
Jak mówił "nieleczona hipercholesterolemia rodzinna w szybkim stopniu prowadzi do miażdżycy naczyń wieńcowych, naczyń szyjnych, naczyń mózgowych, w najlepszym wypadku do zawału serca lub udaru mózgu w młodym wieku, a u części osób do nagłego zgonu, bo nagłe zatkanie naczynia wieńcowego może spowodować zaburzenia rytmu serca i nagły zgon".
- Dlatego warto się badać, warto korzystać z badań profilaktycznych i warto dostosować się później do zaleceń wiarygodnych lekarzy - wskazał.
Z badania WIOBASZ II wynika, że zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi (powyżej 190 mg/dl) występuje w naszym kraju u 64 proc. kobiet oraz 70 proc. mężczyzn w wieku 20 i więcej lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)
POLECAMY W PORTALU
-
Zapisy do przychodni, poradni i szpitali po nowemu. W tym roku wejdą nowe zasady rejestracji
-
Produkcja leku zakończona. W aptekach tylko do wyczerpania zapasów
-
Ta metoda pozwala na wykrycie migotania przedsionków. Kardiolog: jest szybka i nie wymaga specjalistycznego sprzętu
-
Duże zmiany w zapisach i opłatach za sanatorium na NFZ
-
Jaki jest prawidłowy puls? Mierzenie tętna pomoże wykryć migotanie przedsionków
-
Witamina D a ryzyko astmy u dzieci i dorosłych. Nowe ustalenia naukowców