×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wysoki cholesterol zwiększa ryzko zawału serca i udaru. Tylko co piąty Polak zna swój lipidogram

OPRAC. PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA, PTL

Wysoki cholesterol zwiększa ryzko zawału serca i udaru. Tylko co piąty Polak zna swój lipidogram
Hipercholesterolemia, to czynnik ryzyka zawału serca, na który mamy wpływ. Fot. AdobeStock

- Im niższy cholesterol, tym dłużej żyjemy - podkreśla prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Wysokie stężenie cholesterolu jest jednym z głównych czynników ryzyka zawałów serca i udarów, ale takim, na który mamy wpływ. Jednak tylko dwie osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL. Kardiolodzy i lipidolodzy ogłaszają Rok Walki z Hipercholesterolemią.

Dodano: 02 lutego 2023, 11:14
 • Badania dowodzą, że obniżanie poziomu cholesterolu, przede wszystkim LDL, ewidentnie wiąże się z redukcją ryzyka wystąpienia zawału oraz udaru
 • Polskie wytyczne wskazują nowe wartości docelowe cholesterolu u pacjentów w zależności od poziomu ryzyka sercowo-naczyniowego
 • Tylko 24 proc. pacjentów w Polsce osiąga cele terapeutyczne dla cholesterolu LDL
 • Nawet co 5-7 pacjent po zawale mięśnia sercowego może mieć kolejny incydent w ciągu 12 miesięcy, co wynika m.in. ze zbyt późno podjętego lub niewłaściwego leczenia
 • Ogłaszając Rok Walki z Hipercholesterolemią chcemy kontynuować specjalistyczną edukację lekarzy, dietetyków i dotrzeć z edukacją do pacjentów - mówi prof. Maciej Banach, prezes PTL

Im niższy cholesterol, tym dłużej żyjemy

Zaburzenia lipidowe to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60 proc. populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 rż nawet 70 proc. osób.

Nie ma dzisiaj wątpliwości, a danych ku temu dostarczają tysiące badań, że obniżanie poziomu cholesterolu, przede wszystkim LDL, ewidentnie wiąże się z redukcją ryzyka wystąpienia zawału, czy udaru.

- Im niższy cholesterol tym dłużej żyjemy - podkreśla prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Obecnie polskie wytyczne (opracowane przez sześć polskich towarzystw naukowych zajmujących się obszarem sercowo-naczyniowym) wskazują nowe wartości docelowe dla poszczególnych pięciu grup ryzyka chorób sercowo-naczyniowych: małe < 115 mg/dl, umiarkowane < 100 mg/dl, duże <70 mg/dl, bardzo duże <55 mg/dl) i ekstremalne <40 mg/dl.

Jednak tylko dwie osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL.

Co więcej, internet przepełniony jest nieprawdziwymi informacjami na temat roli cholesterolu LDL, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz powikłań w trakcie stosowania statyn. Takich wiadomości jest nawet 7-10 razy więcej niż prawdziwych rzetelnych informacji, że LDL jest niezależnym czynniki ryzyka chorób serca i naczyń, a statyny mogą nasze życie skutecznie wydłużyć.

Po zawale i udarze obniżenie cholesterolu bardzo ważne

- Proszę pacjentów, by brali pod uwagę, że ryzyko wystąpienia cukrzycy przy leczeniu statynami jest pięciokrotnie mniejsze niż korzyści wynikające z obniżenia cholesterolu i redukcji ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. Statyny są lekami dobrze tolerowanymi i przedłużają życie - zapewnia prof. Maciej Banach.

Pomimo ciągłej edukacji lekarzy przez ostatnie 15 lat, licznych konferencji, spotkań, dokumentów eksperckich, wyników badań, także wiedza lekarzy na temat tego czynnika ryzyka, diagnostyki i skutecznej terapii jest nadal niewystarczająca, co przekłada się na zdecydowanie zbyt późne podjęcie leczenia, najczęściej stosując nieodpowiednie dawki statyn i nie zalecając leczenia skojarzonego.

W wyniku tego, tylko 24 proc. pacjentów w Polsce osiąga cele terapeutyczne dla cholesterolu LDL, niezależnie od grupy ryzyka, a tylko 17 proc. dla chorych bardzo wysokiego ryzyka. To też jest powodem, że nawet co 5-7 pacjent po zawale mięśnia sercowego może mieć kolejny incydent w ciągu 12 miesięcy.

Wyniki badania LIPIDOGRAM wskazują, że leczenie obniżające stężenie cholesterolu LDL otrzymuje w Polsce tylko mniej niż 60% osób po udarze niedokrwiennym.

Prezes PTK: rok 2023 ogłaszamy Rokiem Walki z Hipercholesterolemią 

- Nadszedł więc czas, byśmy wspólnie podjęli działania, by rozumieć negatywny wpływ zaburzeń lipidowych dla naszego organizmu, byśmy wreszcie potrafili skutecznie i szybko diagnozować i leczyć zaburzenia lipidowe, tak by zmniejszyć dług zdrowotny, z którymi obecnie się zmagamy - zaznacza prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 Dlatego właśnie wspólnie z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym zdecydowaliśmy, że rok 2023 będzie Rokiem Walki z Hipercholesterolemią - mówi prezes PTK.

- Nie mamy już czasu, w Roku Walki z Hipercholesterolemią musimy zaangażować wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia, kładąc największy nacisk na pacjentów i organizacje pacjenckie, na wczesną edukacje społeczeństwa, na kontynuację specjalistycznej edukacji lekarzy i innych grup medycznych, w tym dietetyków – np. w ramach prowadzonej przez PTL certyfikacji, oczywiście działania z udziałem płatnika - ponieważ tylko wówczas mamy szansę na wspólny sukces, dla dobra nas wszystkich - puentuje prof. Maciej Banach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU