Wszczepienie sztucznego serca jest pośrednim etapem leczenia ciężkiej niewydolności krążenia

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: JJ, MAK/Rynek Zdrowia   • 02 sierpnia 2018 17:34

- Implantacja całkowicie sztucznego serca jest zabiegiem trudnym, ale nie najtrudniejszym w kardiochirurgii - mówi dr Michał Zembala, kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dr Michał Zembala; FOT. PTWP

- W trakcie takiej implantacji trzeba pamiętać między innymi o konieczności dostosowania plastykowych i metalowych elementów oraz dwóch graftów naczyniowych do anatomii pacjenta - powiedział Rynkowi Zdrowia dr Michał Zembala, komentując pierwsze w Polsce wszczepienie sztucznego serca, które 4 lipca br. przeprowadzili specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kardiochirurg dodał, że w umownej skali "od 0 do 10", implantacji całkowicie sztucznego serca przyznałby stopień trudności 7, podkreślając, że wszczepienie takiego urządzenia jest pośrednim etapem leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością krążenia.

Jak wyjaśniał dr Michał Zembala, taką operację możemy wykonywać u chorych, którzy nie mają jeszcze wskazań do transplantacji ludzkiego serca. - Wszczepiając sztuczne serce jesteśmy w stanie zmniejszyć nadciśnienie płucne. Trudnością jest natomiast monitorowanie tego nadciśnienia. Jednak poprzez szereg testów pośrednich będziemy w stanie je określić i przygotować pacjenta do transplantacji - powiedział dr Michał Zembala.

Czytaj także: Pierwszy pacjent w Polsce ze sztucznym sercem: poddając się operacji miałem szansę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum