• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: w warsztatach rotablacji weźmie udział 250 kardiologów z Polski i Europy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2018 15:04

250 kardiologów z Polski i zagranicy weźmie udział w warsztatach rotablacji, czyli metody poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła, które w czwartek (11 stycznia) rozpoczną się we Wrocławiu.

Wrocław: w warsztatach rotablacji weźmie udział 250 kardiologów z Polski i Europy
Międzynarodowe zespoły kardiologów zoperują trzech pacjentów Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Kilkudniowe warsztaty zorganizował zespół lekarzy z Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Wrocławski ośrodek zorganizuje szkolenia z rotablacji dla kardiologów z całej Europy po raz szósty.

Rotablacja to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Metoda ta jest stosowana u pacjentów, którzy mają zaawansowane zmiany miażdżycowe. Operator posługuje się wiertłem o średnicy jednego milimetra, które obraca się z prędkością ok. 150 tys. obrotów na minutę.

Rzeczniczka 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Marzena Kasperska podkreśliła, że wrocławski szpital jest w ścisłej czołówce ośrodków, które wykonują najwięcej w Europie zabiegów tego typu.

W czwartek do Wrocławia na trzydniowe warsztaty przyjedzie 250 kardiologów z Polski i zagranicy.

- Spodziewamy się ekspertów z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Grecji, Węgier, Austrii oraz Belgii. A uczyć chcą się od nich koledzy z całej Europy - powiedział prof. Krzysztof Reczuch, jeden organizatorów wrocławskiego spotkania.

W czwartek zaplanowano część teoretyczną warsztatów, w piątek natomiast rozpoczną się operacje, które będą transmitowane na żywo do hotelu oddalonego o kilka kilometrów od 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Tam lekarze uczestniczący w warsztatach będą mogli śledzić przebieg operacji na bieżąco.

- Międzynarodowe zespoły kardiologów zoperują trzech pacjentów. To mieszkańcy Dolnego Śląska, wszyscy w podeszłym wieku, z krytycznym zwężeniem w tętnicach wieńcowych, co uniemożliwia normalne życie - podała Kasperska.

Prof. Reczuch podkreślił, że forma warsztatów, w której uczestnicy oglądają na żywo operacje, jest bardzo dobrą formą edukacji.

- Można na bieżąco omawiać sposób działania, wyjaśniać niuanse zabiegu a jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, modyfikować sposób pracy pod wpływem np. rady doświadczonego kolegi, siedzącego przed ekranem w hotelu. Taki rodzaj kontaktu jest bezcenny - podkreśla profesor.

Warsztaty zakończą się w sobotę. Ostatniego dnia przeprowadzonych zostanie jeszcze sześć operacji. Nie będą one transmitowane, ale z bliska będzie je obserwowało sześciu uczących się kardiologów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum