KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: stymulator nerwu ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Wrocław: stymulator nerwu ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca
Fot. Fotolia

Wszczepiony stymulator nerwu błędnego ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca u pacjentki, która od lat cierpi na tę chorobę. Pierwszą taką operację w Polsce wykonali przed tygodniem lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dodano: 23 marca 2015, 16:38 Aktualizacja: 23 marca 2015, 17:02

Jak powiedział w poniedziałek (23 marca) na konferencji prasowej kierownik kliniki kardiologii Piotr Ponikowski, innowacyjność tej metody polega na tym, że stymulator nie oddziałuje na serce, lecz na nerw, który odpowiada za pracę serca.

- Dochodzi w tym przypadku do neuromodulacji. Chora ma już od lat stymulator serca, który reguluje pracę tego organu. To nowe, właśnie wszczepione urządzenie wysyła natomiast sygnały do nerwu i centralnego układu nerwowego. Ono nie stymuluje serca - dodał Ponikowski.

Kardiolog dr Dariusz Jagielski wytłumaczył, że w nowej metodzie jedna z elektrod stymulatora została wszczepiona na szyi pacjentki do nerwu błędnego. - To była najtrudniejsza część naszego zadania, by wypreparować nerw błędny, który ma ok. 2,5 mm i nałożyć na niego elektrodę w formie opaski - mówił lekarz.

Jak podkreślił dr Adam Kołodziej, lekarze mają możliwość odpowiedniego dostosowywania pracy stymulatora i będą ją korygować w ciągu kilku tygodni w zależności od wyników i samopoczucia pacjentki.

Ponikowski zaznaczył, że celem operacji jest nie tylko poprawienie jakości życia chorej, lecz również przedłużenie jej życia. - Ta metoda pojawiła się na świecie przed kilkoma laty i wciąż trwają dyskusje i badania m.in. nad tym, czy ma wpływ na rokowanie właśnie dla długości życia, czy tylko wpływa na jego jakość, umożliwiając pacjentom lepsze funkcjonowanie - wskazał szef kliniki kardiologii.

Lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mają zamiar w ciągu kilkunastu miesięcy wszczepić jeszcze kilkanaście takich stymulatorów nerwu. Dotychczas na świecie wykonano ok. 300 takich zabiegów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU