Wrocław: kardiolodzy ze szpitala wojskowego chcą dwukrotnie zwiększyć liczbę operacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 16:23

Chcemy w 2018 r. wykonać dwa razy więcej operacji kardiologicznych niż w poprzednim roku. Wynika to z zapotrzebowania na te zabiegi - zapowiedział prof. Piotr Ponikowski, szef Kliniki Kardiologii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek (14 czerwca) na konferencji prasowej kardiolodzy podsumowali wyniki małoinwazyjnych zabiegów wykonanych w 2017 r. W sumie przeprowadzili ich 120, a najwięcej - 50 - to wszczepienia zastawki aortalnej (tzw. TAVI).

30 pacjentom wszczepiono klips mitralny, u 20 chorych wykonano zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka, a operację zamknięcia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej również przeprowadzono u 20 chorych.

Szef Centrum Interwencyjnego Leczenia Chorób Serca i Naczyń z Pracownią Hemodynamiki w szpitalu prof. Krzysztof Reczuch ocenił, że zapotrzebowanie na takie zabiegi na Dolnym Śląsku jest kilkukrotnie większe.

- W ostatnich latach w Europie Zachodniej liczba wykonywanych samych zabiegów TAVI wzrosła pięciokrotnie. Trochę przez ten czas zostaliśmy w tyle, dlatego chcemy zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów - powiedział Reczuch.

Szef Kliniki Kardiologii prof. Piotr Ponikowski poinformował, że w 2017 r. w całej Polsce wykonano tysiąc zabiegów TAVI, ale zapotrzebowanie jest dwukrotnie większe.

- Dlatego w naszym ośrodku chorób serca chcemy zwiększyć liczbę zabiegów do ponad dwustu rocznie. I chcemy to wykonać jeszcze w 2018 roku. Dzięki temu uda się skrócić oczekiwanie na takie zabiegi - powiedział Ponikowski.

Dodał, że celem jest, by 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu stał się centrum referencyjnym dla Dolnego Śląska na te zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum