×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wkrótce rusza rekrutacja pacjentów do programu profilaktycznego KORDIAN

Autor: KATARZYNA LISOWSKA/RYNEK ZDROWIA

Wkrótce rusza rekrutacja pacjentów do programu profilaktycznego KORDIAN
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

4 tys. pacjentów ma wziąć udział w projekcie profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca, który właśnie rusza w województwach łódzkim i mazowieckim. Do jego realizacji zakwalifikowano 40 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rekrutacja pacjentów, jak zapowiada koordynator projektu prof. Wojciech Drygas, ma ruszyć na przełomie lutego i marca.

Dodano: 22 stycznia 2020, 13:30 Aktualizacja: 22 stycznia 2020, 13:31

Program zakłada realizację w latach 2019-20201 zakrojonych na szeroką skalę badań przesiewowych, działania edukacyjne oraz identyfikację osób z wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym z hipercholesterolemią rodzinną. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie przy współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz partnerem społecznym Fundacją My Pacjenci.

Jak wyjaśnia Rynkowi Zdrowia prof. Wojciech Drygas z Instytutu Kardiologii w Warszawie, głównym celem projektu jest wzrost świadomości oraz zwiększenie wykrywalność chorób układu sercowo-naczyniowego u osób aktywnych zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów obciążonych genetycznie hipercholesterolemią rodzinną.

- Chodzi nam nie tylko o poprawę świadomości ryzyka tych chorób u pacjentów, ale również u personelu medycznego. Tak by nie tylko skuteczniej diagnozowano takie problemy, ale także oferowano chorym kompleksową poradę. Dlatego biorący udział w projekcie specjaliści, tj. lekarze POZ, lekarze medycyny pracy czy specjaliści innych zawodów medycznych odbywają specjalne szkolenia prowadzone przez specjalistów Instytutu, m.in. z diagnostyki i wczesnego wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego - mówi prof. Drygas i dodaje, że do programu zakwalifikowano już 40 placówek z terenu województw mazowieckiego i łódzkiego.

Dr Anita Aranowska z Instytutu Kardiologii informuje, że pierwsza rekrutacja pacjentów będzie dokonywana przez placówki POZ. 

- Jeżeli w trakcie wizyty lekarskiej, prowadzonego wywiadu i wykonanych badań wykryte zostaną czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, pacjenci będą kwalifikowani do projektu. W jego ramach zostaną objęci edukacją prozdrowotną, m.in. poradnictwem w zakresie diety - podaje dr Aranowska i zaznacza, że rekrutacja powinna ruszyć w przeciągu kilku tygodni.

Specjalistka podkreśla, że chorzy zdiagnozowani w POZ, szczególnie ci ze znacznie podwyższonym stężeniem cholesterolu, zostaną skierowani do poradni kardiologicznej Instytutu Kardiologii, gdzie zostanie przeprowadzona ich dalsza diagnostyka mająca na celu rozpoznanie genetycznie uwarunkowanej hipercholesterolemii rodzinnej, czyli dziedziczonego z pokolenia na pokolenie znacznie podwyższonego stężenia cholesterolu, oraz wdrożone zostanie leczenie farmakologiczne. Opieką zostaną objęci również krewni pacjentów, u których potwierdzono hipercholesterolemię rodzinną.

Do udziału w programie mogą być kwalifikowane osoby aktywne zawodowo, osoby z podejrzeniem podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu, palące papierosy, ale muszą to być osoby, które nie leczyły się w ciągu ostatnich 5 lat oraz nie korzystały z programu profilaktyki chorób układu krążenia NFZ.

- Nowością tego programu jest bon edukacyjny. W jego ramach chorzy będą mieli prawo do 360-minutowego profesjonalnego poradnictwa w zakresie diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej. Będą oni mogli uczestniczyć zarówno w poradach grupowych, jak i indywidualnych. Edukacja będzie prowadzona przez przeszkolony w ramach programu personel tj. pielęgniarki, dietetyków czy fizjoterapeutów - zaznacza prof. Drygas.

Projekt "Sercu na ratunek - Program Kordian 2020. Program Profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinnej w województwie łódzkim i mazowieckim" będzie realizowany do 30 września 2021 r. Jego budżet to ok. 7,6 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU