KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceszef resortu zdrowia: wprowadzamy pilotaż sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku

• Źródło: PAP

Wiceszef resortu zdrowia: wprowadzamy pilotaż sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział wprowadzenie pilotażu sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku. "Chcemy przyspieszyć diagnozowanie pacjenta i bezpośredni kontakt z kardiologiem - podkreślił Kraska.

Dodano: 20 stycznia 2023, 14:15 Aktualizacja: 20 stycznia 2023, 14:48
  • W piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Dolny Śląsk jest kolejnym po Mazowszu regionem, który zostanie objęty pilotażem krajowej sieci kardiologicznej
  • Wyjaśnił, że jednostką kierującą pilotażem będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
  • Zaznaczył, że obserwowany pilotaż na Mazowszu potwierdza, że taki kontakt z lekarzem specjalistą udaje się faktycznie przyśpieszyć.

Pilotaż na Mazowszu się sprawdza

- Choroby układu krążenia w tej chwili wysunęły się na czoło, jeśli chodzi o ilość zgonów w naszym kraju. Dlatego idziemy trochę drogą onkologów, czyli krajowej sieci onkologicznej i rozszerzamy również pilotaż krajowej sieci kardiologicznej o województwo dolnośląskie - powiedział Kraska.

Wyjaśnił, że jednostką kierującą pilotażem będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, ale na drugim poziomie referencyjności w tym programie będą też dwa szpitale we Wrocławiu (wojewódzki specjalistyczny oraz wojskowy) oraz szpitale w Legnicy i Wałbrzychu.

- Myślę, że włączą się w tę współpracę też lekarze medycyny rodzinnej, bo bardzo nam na tej współpracy zależy, by była owocna. Choroby układu krążenia wymagają bardzo specyficznej i dokładnej diagnostyki, dlatego chcemy by przyśpieszyć ten okres pierwszego kontaktu pacjenta z kardiologiem - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że obserwowany pilotaż na Mazowszu potwierdza, że taki kontakt z lekarzem specjalistą udaje się faktycznie przyśpieszyć.

- Także podobnie jak w sieci onkologicznej w pilotażu sieci kardiologicznej pacjent będzie miał swego przewodnika. Ten koordynator będzie go prowadził przez cały okres diagnostyki i leczenia. Będzie umawiał wizyty, wskazywał gdzie może zostać szybko przyjęty, także w momencie, kiedy trafia do lekarza rodzinnego. Pacjent będzie mógł sobie wybrać miejsce, termin, gdzie chce być diagnozowany i leczony - powiedział Kraska.

Podkreślił, że w programie sieci kardiologicznej chodzi też o to, by po okresie diagnostyki pacjent ponownie wrócił pod opiekę lekarza rodzinnego. "Nie chcemy, aby był pod ciągłą opieką kardiologa. Chcemy, by ta konsultacja, ten dostęp do kardiologa był jak najszybszy, by w tych mementach, gdy tego wymaga ta konsultacja była bardzo szybka" - powiedział Kraska.

Dodał, że analiza pilotażu sieci na Mazowszu pokazuje, że ta ścieżka została skrócona do 2-3 tygodni i jest to zdecydowane ułatwienie dla pacjenta.

 

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia

Konsultant krajowy ds. kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że wprowadzany na Dolnym Śląsku pilotaż sieci kardiologicznej to część większego programu przyjętego przez rząd w grudniu 2022 roku - Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

- To program zmian w organizacji opieki kardiologicznej, czy szerzej w zakresie medycyny naczyniowej. Zmian dotyczących wprowadzenia nowych metod leczniczych, nowych leków, nowych metod, jeśli chodzi o profilaktykę i prewencję. Te zmiany są zaplanowane na 10 lat, prawie 3 mld zł, ogromny program, który mam nadzieję zmieni sytuację polskich pacjentów, którzy w tej chwili są w grupie tzw. wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego - powiedział Hryniewiecki.

Przypomniał, że w Polsce wciąż choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów i również jako społeczeństwo mamy w tej kwestii sporo do zrobienia. Chodzi o zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie się, minimalizowanie ryzyka.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU