Wiceminister Kraska: Krajowa Sieć Kardiologiczna skraca wizytę u specjalisty do 30 dni

Pilotaż programu sieci kardiologicznej pokazuje, że czas oczekiwania na kontakt ze specjalistą skrócił się do 30 dni. Na Mazowszu wynosi ok. 2-3 tygodni - poinformował we wtorek - 27 czerwca - w Gdańsku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że przed uruchomieniem pilotażu pacjenci czekali na kontakt z lekarzem kardiologiem kilka miesięcy.
Witamina D. Ważne odkrycie naukowców
Krajowa Sieć Kardiologiczna
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska we wtorek - 27 czerwca - w Gdańsku oficjalnie zainaugurował pilotażowy projekt sieci kardiologicznej na Pomorzu. Województwo dołączyło do programu kilka miesięcy wcześniej.
- Ideą jest to, żeby pacjent miał szybki dostęp do specjalisty kardiologa, żeby nie czekał miesiącami, żeby mógł się do niego dostać. Pilotaż pokazuje, że ten okres kontaktu pacjenta ze specjalistą skrócił się do 30 dni. Na Mazowszu to jest ok. 2-3 tygodni w porównaniu do kilku miesięcy, które było wcześniej" - oznajmił wiceszef resortu.
Pilotażowy projekt sieci kardiologicznej rozpoczął się w ubiegłym roku. Na początku obejmował tylko Mazowsze. Kilka miesięcy później program pilotażowy rozszerzono o kolejnych siedem województw, wśród których znalazło się również województwo pomorskie.
- Zmieniliśmy filozofię. Lekarz kardiolog jest lekarzem, który będzie występował w roli konsultanta, czyli kiedy jest potrzeba szybkiej kontroli kardiologicznej z tym specjalistą, to ten kontakt będzie umożliwiony przez lekarza POZ, on będzie tą pierwszą osobą, która będzie wpuszczała do sieci kardiologicznej" - tłumaczył ideę pilotażowego programu wiceminister zdrowia.
Krajowa sieć kardiologiczna ma ułatwiać i przyśpieszać dostęp do lekarzy specjalistów oraz profesjonalnych terapii. Do tej pory na Pomorzu włączono do programu 185 osób. Według szacunków podanych przez pomorski oddział NFZ, w regionie do końca roku w ramach krajowej sieci kardiologicznej opieką zostanie objętych około tysiąc osób.
Pierwsza wizyta u kardiologa powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni
Decyzję o zgłoszeniu do diagnostyki i leczenia w ramach sieci kardiologicznej dokonuje lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub poradni kardiologicznej, a także specjalista pracujący na oddziale szpitalnym o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który podpisał porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym, którym na Pomorzu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
Warunkiem zgłoszenia pacjenta jest wstępne rozpoznanie u niego jednej z czterech jednostek chorobowych, którymi są: nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz zastawkowe wady serca.
Obecny na oficjalnej inauguracji programu pilotażowego na Pomorzu, konsultant krajowy ds. kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki zaznaczył, że Krajowa Sieć Kardiologiczna jest szansą na skrócenie drogi pacjenta do specjalisty, konsultanta kardiologa oraz rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia na wcześniejszym etapie choroby.
- Kardiolog musi mieć inną funkcję w tym systemie, będzie konsultantem, będzie stawiał rozpoznanie, proponował najlepszą z możliwych metod leczenie, a leczeniem pacjenta w stanie stabilnym będzie zajmował się lekarz rodzinny i tylko wtedy możliwości kardiologów, poradni kardiologicznych będą optymalnie wykorzystane - oznajmił.
Krajowa Sieć Kardiologiczna cały kraj obejmie w pierwszej połowie 2024 roku
Jak podaje pomorski oddział NFZ, po zgłoszeniu pacjenta do programu, przeprowadzana jest ostateczna kwalifikacja w poradni kardiologicznej. Pierwsza wizyta u kardiologa powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu.
Program skierowany jest przede wszystkim do podmiotów świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poradni kardiologicznych oraz hipertensjologicznych funkcjonujących w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i szpitali posiadających oddziały kardiologiczne lub chorób wewnętrznych.
Realizacja programu pilotażowego pozwala na ocenę organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w realizujących go przez 12 podmiotów medycznych na terenie Pomorza.
Wskazano również, że w ramach pilotażu kardiologicznego testowane i oceniane są zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, z uwzględnieniem podziału kompetencji pomiędzy ustalone poziomy referencyjne działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia podmiotów prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne.
Efektem pilotażu ma być także lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych.
Ministerstwo Zdrowia planuje, że wdrażana obecnie pilotażowo w wybranych województwach Krajowa Sieć Kardiologiczna cały kraj obejmie w pierwszej połowie 2024 r.
Szpital bezprawnie pobierał opłaty. Jest wyrok sądu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
ZUS zwraca pieniądze odkładane na emeryturę. Trzeba złożyć wniosek
-
Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana. Zmiany dla ratowników, farmaceutów czy psychoterapii
-
Zarobki pielęgniarek w małopolskich szpitalach. Tyle wynoszą realne pensje z dodatkami
-
Pielęgniarki kelnerkami na balu lekarzy. Prezes lecznicy: przepraszam środowisko i wszystkie kobiety
-
Bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ważna zmiana w wystawianiu recept
-
Nawet 3 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny czy pielęgniarstwa. Trwa nabór wniosków