KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister Gryza: dostępność do kardiologii interewencyjnej zostanie zachowana

Autor: PW/RYNEK ZDROWIA

Wiceminister Gryza: dostępność do kardiologii interewencyjnej zostanie zachowana
Fot. archiwum

Kardiologia, jako całość znajduje się na każdym poziomie systemu zabezpieczenia oraz w szpitalach ogólnopolskich. Kardiologia interwencyjna jest oczywiście ważna, ale jest tylko jednym z elementów łańcucha - stwierdził w poniedziałek (21 marca) wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Dodano: 21 marca 2017, 16:29 Aktualizacja: 21 marca 2017, 16:30

Posiedzenie Komisji Zdrowia było w całości poświęcone sytuacji pacjentów kardiologicznych po wprowadzeniu sieci szpitali. Kardiologia - co podkreślali ponownie krytycy zmian - nie znalazła się w projekcie sieci.

Odpowiadając na uwagi dotyczące konieczności zachowania właściwej dostępności do ośrodków kardiologii interwencyjnej ratujących pacjentów w ostrych stanach wieńcowych, wiceminister zdrowia Piotr Gryza przekonywał, że nie ulegnie ona pogorszeniu po wprowadzeniu sieci szpitali.

- Kardiologia inwazyjna będzie kupowana w systemie zabezpieczenia, a tam gdzie to konieczne, zostanie kupiona w konkursie - mówił minister Gryza.

Według ministra "w znakomitej większości" kardiologia interwencyjna będzie zabezpieczona w systemie sieci. Metoda konkursowa ma "dopełnić, a jednocześnie w sposób odpowiedni regulować elementy lokalizacyjne".

-  Sytuacja taka, gdy są podmioty bardzo blisko siebie nie jest zasadna. One powinny być odpowiednio rozmieszczone, stąd konkursy - uzasadniał minister, dodając, że na tych zasadach zostanie zapewniona dostępność zabiegów kardiologii interwencyjnej oparta o kryteria Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak mówił Piotr Gryza, twórcy projektu sieci szpitali patrzą na kardiologię całościowo. - Kardiologia, jako całość znajduje się na każdym poziomie systemu zabezpieczenia oraz w szpitalach ogólnopolskich. Kardiologia interwencyjna oczywiście ważna, ale jest tylko jednym z elementów łańcucha - stwierdził wiceminister.

Według wiceministra projekt sieci jest - jak to ujął - wręcz szansą dla podmiotów małych i prywatnych, poprzez określenie w jakim zakresie powinny się rozwijać.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU