Warszawa: ruszyły XX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2016 15:14

W Warszawie rozpoczęły się XX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej - Warsaw Course on Cadiovascular Interventions (WCCI). To połączenie konferencji naukowej z pokazami zabiegów na żywo, zaliczane do jednych z najlepszych wydarzeń z tej dziedziny w Europie.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

WCCI jest akredytowane przez Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna jubileuszowa edycja po raz pierwszy została też objęta patronatem Ministerstwa Zdrowia.

W ocenie dyrektorów warsztatów WCCI: prof. Adama Witkowskiego, kierownika Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie i prof. Roberta Gila, kierownika Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dla polskich kardiologów interwencyjnych najważniejszą kwestią, która będzie omawiana podczas warsztatów, są plany rozwoju przezcewnikowego leczenia wad serca w Polsce i  perspektywy tej metody z punktu widzenia resortu zdrowia i płatnika.

- W kardiologii interwencyjnej nie jest tak, że raz osiągnięty cel pozwala nam funkcjonować bezpiecznie, ta dziedzina w każdym roku przeżywa ożywienie, pojawiają się nowe trendy, nowe procedury - zaznaczył prof. Gil.

- Dziś trzeba wskazać na cztery okresy rewolucyjne w kardiologii interwencyjnej. Pierwszy to wprowadzenie leczenia za pomocą balonu. Następny okres to metalowe stenty, potem stenty pokryte lekiem, a dziś jesteśmy bardzo bliscy momentu, w którym stenty biodegradowalne zajmą miejsce metalowych - dodał prof. Gil.

Z kolei prof. Witkowski wskazał, że należy pamiętać, iż kardiologia interwencyjna to nie tylko tętnice wieńcowe, jak było na początku rozwoju tej dziedziny nauki, ale też tętnice szyjne, obwodowe, leczenie wad strukturalnych i wad zastawkowych serca.

Eksperci podkreślili też, że organizatorzy warsztatów dbają również o młodych lekarzy, którzy chcą zajmować się leczeniem interwencyjnym chorób serca. Dlatego - równolegle do warsztatów - odbywa się międzynarodowy kurs z podstaw wiedzy z zakresu kardiologii interwencyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb lekarzy z Europy Wschodniej.

Warsztaty potrwają trzy dni, od 6 do 8 kwietnia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum