×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: kongres dotyczący małoinwazyjnej metody wszczepiania zastawek

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Warszawa: kongres dotyczący małoinwazyjnej metody wszczepiania zastawek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce rośnie zainteresowanie przezskórnym wszczepieniem zastawek aortalnych - oceniają eksperci stosujący tę nowoczesną metodę leczenia, adresowaną do chorych, którym wcześniej nie można było pomóc.

Dodano: 22 stycznia 2014, 14:53
O dotychczasowych efektach stosowanej w Polsce od czterech lat metody oraz barierach w jej rozwoju będą dyskutować uczestnicy dwudniowego I Polskiego Kongresu Zespołów Sercowych TAVI, który rozpocznie się w czwartek (23 stycznia) w Warszawie.

- Zabiegi przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej pacjentom cierpiącym z powodu jej zwężenia, którzy z powodu wielu obciążeń nie mogą być operowani, to wysokospecjalistyczna procedura finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. Rocznie wykonuje się w Polsce 380 takich zabiegów. Zainteresowanie tą metodą cały czas rośnie - powiedział PAP jeden z organizatorów kongresu dr n. med. Radosław Parma z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, i gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Podstawową metodą leczenia jest operacja, ale nie u wszystkich pacjentów można ją przeprowadzić z powodu zbyt dużego ryzyka.

Metoda przezskórnego wszczepienia zastawek aortalnych polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje zastawkę. Na świecie po raz pierwszy zastosowano ją w 2002 roku.

Kongres THT Poland, organizowany przez Instytut Kardiologii w Warszawie Aninie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach, zgromadzi ponad 200 lekarzy i pielęgniarek z ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Polsce, zajmujących się problemami przezskórnego wszczepienia zastawek aortalnych (TAVI).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU