Warszawa: innowacyjny zabieg wszczepienia rejestratora pracy serca

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 września 2014 09:27

W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Warszawie wszczepiony zostanie miniaturowy rejestrator pracy serca.

Dzięki długoterminowemu monitorowaniu rytmu serca pacjenta rejestrator Reveal LINQ firmy Medtronic umożliwia potwierdzenie obecności i określenie rodzaju zaburzeń rytmu, a co za tym idzie - dobranie odpowiedniego postępowania. Metoda ta nie jest w Polsce refundowana.

Monitorowanie pracy serca jest elementem diagnostyki kardiologicznej. Jedną z najczęstszych metod jest stosowanie 24-godzinnego monitorowania EKG metodą holtera. Dzięki Reveal LINQ lekarz ma możliwość obserwowania pacjenta tak długo, jak to jest konieczne. Czas działania baterii wynosi ok. 3 lat. Urządzenie umieszcza się pod skórą pacjenta podczas mało inwazyjnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym, trwającego kilkanaście minut. Dane z urządzenia są przesyłane elektronicznie do systemu, do którego lekarz ma stały wgląd. Pozwala to kontrolować rytm pracy serca i reagować w nagłych przypadkach.

Zabieg zostanie wykonany przez dr. hab. Marcina Grabowskiego. Pacjent jest 60-letnim mężczyzną, u którego od dłuższego czasu występują okresowo omdlenia i pełne utraty przytomności. Pomimo wnikliwej diagnostyki kardiologicznych i pozakardiologicznych możliwych przyczyn objawów, nie udało się ich stwierdzić. W ostatnim czasie objawy nasiliły się, jednak wciąż nie udało się zapisać rytmu w momencie ich wystąpienia.

- Aby zdiagnozować nieprawidłowości w pracy serca, musimy je zanotować. Najpowszechniej stosowane wielogodzinne monitorowanie EKG metodą holtera jednak ma pewne ograniczenia. Zaobserwowanie nieprawidłowości u niektórych pacjentów jest trudne, jeśli pojawiają się one rzadko. Zastosowanie Reveal LINQ może pozwolić na szybsze i dokładniejsze postawienie diagnozy - mówi doc. Marcin Grabowski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Rejestrator jest mniejszy od baterii AAA. Dzięki swym rozmiarom po wszczepieniu jest niewyczuwalny u większości pacjentów. Nie ogranicza też zwykłej aktywności chorego, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów holterowskich. Pozwala badać przyczyny niespodziewanych omdleń, kołatań serca, obserwować zaburzenia w pracy serca.

- Rejestrator może ograniczyć niedogodności pacjenta do niezbędnego minimum, włącznie ze zmniejszeniem liczby wizyt w celu poszerzenia diagnostyki. Taka metoda pozwala także na wczesne wykrywanie groźnych zaburzeń rytmu u pacjentów, którzy ich nie odczuwają. Dodatkowo zastosowanie telemonitoringu umożliwi skrócenie czasu od momentu wystąpienia objawów do ich interpretacji i zastosowania odpowiedniej interwencji. W sumie da to większą efektywność diagnostyczną - podkreśla doc. Grabowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum