KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: WUM rozpoczął program diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

Warszawa: WUM rozpoczął program diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, rozpoczął program szerokiej diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami, ze szczególnym uwzględnieniem kardiomiopatii zapalnej/zapalenia mięśnia sercowego, czyli jednostki chorobowej, która dotyka głównie młodych dorosłych.

Dodano: 25 lipca 2019, 16:26

Rozpoznanie kardiomiopatii zapalnej jest bardzo wymagającym procesem diagnostycznym, stąd choroba ta jest często pomijana, co prowadzi do postępu tego schorzenia. Przebieg kardiomiopatii zapalnej może być łagodny lub bardzo zaawansowany i przebiegać pod postacią groźnych zaburzeń rytmu serca oraz ciężkiej niewydolności serca, niejednokrotnie wymagającej transplantacji serca.
 
Program szerokiej diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami Warszawski Uniwersytet Medyczny prowadzi we współpracy naukowej nawiązanej z Uniwersytetem w Padwie (Włochy) oraz Uniwersytetem w Tuebingen (Niemcy).
 
24 lipca prof. Marcin Grabowski i dr. Krzysztof Ozierański oraz z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, we współpracy z dr. hab. Maksymilianem Opolskim z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg biopsji mięśnia sercowego u dwójki pacjentów (mężczyzna 27 lat, kobieta 35 lat) z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego. Zabiegi wykonano z dostępu szyjnego oraz udowego pobierając bioptaty do dalszych oznaczeń laboratoryjnych.

W skład zespołu weszli ponadto dr Agata Tymińska (echokardiografia), dr Łukasz Januszkiewicz (asysta) oraz zespół techników i pielęgniarek zabiegowych. - Podkreślić należy, iż zgodnie z aktualnymi standardami zabieg biopsji mięśnia sercowego jest złotym standardem diagnostycznym, lecz powinien być wykonywany w jednostkach referencyjnych - informuje WUM w komunikacie prasowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU