×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W trzech sytuacjach można zgłosić się na izbę przyjęć. Lekarka tłumaczy

KM • Źródło: SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH

W trzech sytuacjach można zgłosić się na izbę przyjęć. Lekarka tłumaczy
Są trzy przypadki, kiedy pacjent powinien zgłosić się na izbę przyjęć. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Kiedy można zgłosić się na izbę przyjęć? Jak przyznała dr Aleksandra Szymańska w podcaście "Stetoskop" pod patronatem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pacjenci bardzo często mylą stany nagłe z tymi, kiedy należy zgłaszać się właśnie na izbę przyjęć. To w jej ocenie determinuje powstawanie kolejek

Dodano: 03 lutego 2023, 14:32 Aktualizacja: 03 lutego 2023, 18:54
  • Jak przyznała dr Szymańska, pacjenci bardzo często mylą stany nagłe z tymi stanami, kiedy należy się zgłaszać na izbę przyjęć. To w jej ocenie determinuje powstawanie kolejek
  • Lekarka w podcaście "Stetoskop" pod patronatem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach wyróżniła trzy sytuacje, kiedy pacjent powinien zgłosić się na izbę przyjęć
  • Ekspertka podkreśliła, że o kolejności przyjęcia pacjenta decyduje lekarz i stan medyczny pacjenta

Kiedy można zgłosić się na izbę przyjęć? Kierownik izby wyjaśnia zasady

Dr Aleksandra Szymańska, kierownik izby przyjęć w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, mówiła o trzech przypadkach, kiedy pacjent powinien zgłosić się na izbę przyjęć. Pierwszym takim przypadkiem jest skierowanie, które pacjent dostaje od swojego lekarza: lekarza rodzinnego lub lekarza z poradni specjalistycznej. Drugim jest z kolei sytuacja, kiedy pacjenta przywozi pogotowie ratunkowe. Jak zaznaczyła dr Szymańska, pogotowie również powinno być wzywane w stanach nagłego zagrożenia. Trzecim, ostatnim przypadkiem, kiedy pacjent może trafić bez skierowania na izbę przyjęć są sytuacje, które dotyczą nagłego stanu zagrożenia zdrowotnego. 

Dlaczego na izbie przyjęć pojawiają się pacjenci, którzy nie powinni tam trafić?

- Spotykamy się z tym codziennie - zauważyła dr Szymańska. - Myślę, że między innymi wynika z to z niewiedzy. Warto głośno o tym mówić, kiedy należy się zgłosić na izbę przyjęć: kiedy to jest stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, stan, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu albo może w krótkim czasie do takiego stanu doprowadzić.

Na izbę przyjęć w stanach zagrożenia życia. Czyli jakich? 

- Do stanów zagrożenia życia należą te stany, które mogą doprowadzić już bezpośrednio do śmierci: zatrzymanie oddechu czy zatrzymanie krążenia, ale również sytuacje poprzedzające tego typu stany, czyli nagła silna duszność, zaburzenia rytmu serca, utrata świadomości, zaburzenia świadomości, bardzo silny ból w klatce piersiowej, który może być przyczyną zawału serca, bardzo silne bóle brzucha, uporczywe wymioty, zatrucia lekami, próby samobójcze. Do takich sytuacji jest przeznaczona izba przyjęć - podkreśliła specjalistka.

Dr Szymańska dodała, że o kolejności przyjęcia pacjenta zawsze decyduje lekarz, zatem przesłanką jest tutaj stan medyczny.

- Najpierw lekarz patrzy na tych pacjentów, którzy wymagają szybkiego zaopatrzenia, czyli jeżeli mówimy o nagłych stanach zagrożenia życia i zdrowia, musi zrobić szybką diagnostykę i zacząć leczyć, żeby ustabilizować funkcje życiowe tego pacjenta i dzięki temu przekazać bezpiecznie do dalszego leczenia - tłumaczyła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU