• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W CZD zorganizowano warsztaty kardiologii interwencyjnej u dzieci

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2016 18:09

W Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka w czwartek (30 czerwca) rozpoczęły się warsztaty kardiologii interwencyjnej wad wrodzonych serca u dzieci. Pretekstem do zorganizowania spotkania jest nowa Pracownia Interwencji Sercowo-Naczyniowych, z której od niedawna korzysta szpital.

W CZD zorganizowano warsztaty kardiologii interwencyjnej u dzieci
Warsztaty kardiologii interwencyjnej u dzieci w CZD. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu dwóch dni warsztatów uczestnicy mogą na żywo śledzić przebieg zabiegów oraz wysłuchać licznych prezentacji. Zespół medyczny wykonuje m.in. zabiegi przezskórnego leczenia wrodzonej koarktacji aorty, poszerzenia zwężenia tunelu zewnątrzsercowego po operacji Fontana, przezskórnego zamknięcia przecieku międzykomorowego czy implantację zastawki płucnej.

- Zorganizowaliśmy warsztaty, by spotkać się w gronie specjalistów i w trakcie  zabiegów wymieniać się doświadczeniami, dyskutować, uczyć się. Kardiologia interwencyjna wad serca u dzieci to nie jest dziedzina, której można się nauczyć raz na zawsze - to zawsze są wyzwania, bo każdy pacjent jest inny - mówi prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys, kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Klinika Kardiologii IP CZD jest wiodącym ośrodkiem kardiologii dziecięcej w Polsce, w którym poza szeregiem działań dotyczących diagnostyki i leczenia problemów kardiologicznych u dzieci, wykonywanych jest rocznie około 280 przezskórnych zabiegów interwencyjnych u dzieci z wadami wrodzonymi serca.

Warszawska Pracownia Interwencji Sercowo-Naczyniowych znana jest w Europie nie tylko z jakości wykonywanych zabiegów, ale także z zastosowania najbardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowych. Jako jedyny europejski ośrodek dziecięcej kardiologii interwencyjnej posiada system Allura Clarity FD20/10 z systemem echonawigacji.

Umożliwia on wykorzystanie różnych badań obrazowych pacjenta (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, echokardiografii oraz angiografii klasycznej) do podejmowania decyzji, a następnie precyzyjnego wykonywania zabiegów interwencyjnych.

- Na podstawie wymienionych obrazowych badań diagnostycznych mamy możliwość wykonania komputerowego modelu wady serca, wykonania symulacji zabiegu operacyjnego, a także wydrukowania modelu serca. To, co dotyczy bezpośrednio zabiegów to kwestia ich precyzji, możliwości kontrolowania ich przebiegu i oceny wyniku bezpośredniego. Dlatego ważna jest jakość obrazu fluoroskopowego i angiograficznego, a jednocześnie niska dawka promieniowania rentgenowskiego - tłumaczy prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys.

Wrodzone wady serca stanowią najczęstszy problem kardiologiczny w populacji dzieci. Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi częstość występowania wad wrodzonych serca wynosi 8 na 1000 żywych urodzeń. Oznacza to, że średnio w ciągu roku rodzi się w Polsce ok. 3000 noworodków z wadami wrodzonymi serca.

Stale poszerzające się spektrum interwencyjnych zabiegów kardiologicznych wykonywanych u dzieci z wadami serca stwarza możliwości leczenia coraz większej grupy pacjentów, obejmującej między innymi tych ze złożonymi problemami kardiologicznymi.

Wszystkie zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej u dzieci są wykonywane w odpowiednio wyposażonych pracowniach, zlokalizowanych w ośrodkach najwyższego poziomu referencyjności, w których istnieje zabezpieczenie w postaci oddziału intensywnej terapii pediatrycznej, kardiochirurgii dziecięcej, kardiologii dziecięcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum