Upały zagrażają osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2014 11:02

Upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić - właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.

- Spadek ciśnienia tętniczego powoduje odruchowe przyspieszenie czynności serca w celu utrzymania ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie. Dodatkowa praca, którą musi wykonać serce u osób z chorobą wieńcową może spowodować objawy niedokrwienia mięśnia sercowego - wyjaśnia dr Piotr Wesołowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym w Wołominie.

Dodaje: - Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osoby przyzwyczajonej do jego wysokich wartości, może skutkować zmniejszeniem przepływu krwi w centralnym układzie nerwowym i wystąpieniem objawów niedokrwienia mózgu.

Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Dlatego pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum