Udar przez migotanie przedsionków jest najgorzej rokujący. Kardiolodzy tłumaczą dlaczego

Jak przypominają eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, udar mózgu u chorych z migotaniem przedsionków cechuje się o 40 - 90 proc. większą ogólną śmiertelnością i chorobowością w porównaniu z udarami o innym podłożu. Ponadto ten rodzaj udaru jest uważany za najgorzej rokujący.
Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023
Migotanie przedsionków a udar mózgu. W tej sytuacji rokowania są najgorsze
Na portalu edukacyjnym Arytmia grozi udarem specjaliści Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego tłumaczą, czym jest migotanie przedsionków, jak wygląda leczenie, odpowiadają również na najczęstsze pytania pacjentów.
Eksperci wyjaśniają m.in. dlaczego udar mózgu spowodowany migotaniem przedsionków jest bardziej groźny.
- Udary związane z migotaniem przedsionków stanowią 15 - 20 proc. wszystkich udarów mózgu. Migotanie przedsionków wiąże się z pięciokrotnie zwiększonym ryzykiem udaru mózgu - ostrzegają.
I wyliczają, że "roczne ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u osób niestosujących leków przeciwkrzepliwych wynosi w przybliżeniu 4,5 proc. U osób, u których występuje kilka dodatkowych czynników ryzyka, zagrożenie może wzrosnąć nawet do około 20 proc."
- Udar mózgu u chorych z migotaniem przedsionków cechuje się o 40 - 90 proc. większą ogólną śmiertelnością i chorobowością w porównaniu z udarami o innym podłożu. Taki udar często powoduje martwicę i niedotlenienie znacznego obszaru mózgu, a ryzyko zgonu u chorych po takim udarze wynosi 20-25 proc. w ciągu pierwszych 30 dni. Około 40 proc. chorych, którzy go przeżyją, ma znaczne deficyty neurologiczne, co sprawia, że ten rodzaj udaru jest uważany za najgorzej rokujący. Udar u chorych z migotaniem wiąże się z dwa razy większym ryzykiem otępienia i aż trzy razy większym ryzykiem rozwoju niewydolności serca w porównaniu z udarami o innym podłożu - tłumaczą specjaliści.
Podkreślają jednocześnie, że migotanie przedsionków to przyczyna udaru, której można skutecznie zapobiegać.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)
POLECAMY W PORTALU
-
Jest nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy zostaną wydłużone do 30 kwietnia
-
Będzie nowe świadczenie z budżetu państwa. Najwyższe wyniesie 3176 zł
-
24 marca wchodzą ważne zmiany w ZUS. Obejmą zwolnienia lekarskie
-
5,3 tys. recept w trzy miesiące. RPP zawiadomi prokuraturę. W MZ zapowiadają zmiany przepisów
-
Koniec z wystawianiem recept przez internet bez konsultacji. MZ ukróci działanie "receptomatów"
-
Ulga dla honorowych dawców krwi: mogą liczyć na zwrot podatku. Ile za litr w 2023 r.?