UCK w Gdańsku szuka partnerów w POZ do projektu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca

Do 28 sierpnia trwa otwarty nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego do współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w projekcie profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca - poinformował dr Krzysztof Chlebus z UCK.
Jak przekazał kierownik realizowanego przez UCK projektu dr Krzysztof Chlebus, w wyniku naboru UCK planuje nawiązać współpracę z co najmniej 40 placówkami POZ z tych województw w zakresie realizacji projektu o nazwie "Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców makroregionu północnego".
Dr Krzysztof Chlebus powiedział, że wyłonione w naborze placówki będą współpracowały z UCK w edukacji prozdrowotnej oraz w udzielaniu świadczeń medycznych pacjentom zakwalifikowanym do projektu, a ich personel medyczny ma zagwarantowany udział w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez personel UCK.
Kluczową częścią programu jest wykrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród zdrowych dorosłych Polaków w wieku produkcyjnym oraz wdrożenie zmian w ich stylu życia oraz ewentualnych działań leczniczych.
- Ważnym elementem programu jest diagnostyka i leczenie pacjentów z genetycznie warunkowaną hipercholesterolemią rodzinną, która to grupa ma największe, bo ponad 50 proc. ryzyko poważnych powikłań sercowo-naczyniowych czyli zawału serca, udaru mózgu, nagłej śmierci sercowej - powiedział kierownik projektu. - Znacznie podwyższone stężenie cholesterolu, które jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie, wymaga intensywnego leczenia już w młodym wieku - wyjaśnił dr Krzysztof Chlebus.
Poinformował, że działające przy UCK Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej jest od lat wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w opiece nad pacjentami wysokiego ryzyka chorób serca oraz jedynym w kraju prowadzącym diagnostykę genetyczną i kompleksową terapię pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną.
Działania projektu stanowią element wdrożenia programu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca, którego celem jest wzrost świadomości i stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u osób w wieku aktywności zawodowej o nazwie "Ogólnopolski program profilaktyki w zakresie miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (KORDIAN)", realizowanego do 31 grudnia 2021 r.
Miażdżyca i choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.
PAP - Marcin Szywała

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa szczepionka Pfizera na COVID-19 badana w związku z większą liczbą udarów mózgu u seniorów
-
Długo niedostępny lek w końcu wraca do aptek. Ruszają dostawy
-
Ważny termin w ZUS mija 31 stycznia. Trzeba to zrobić obowiązkowo
-
Ważna zmiana na receptach. Chodzi o zamienniki leku
-
Składka zdrowotna. Trzeba oddać nawet po kilka tysięcy złotych do ZUS
-
Wchodzą zmiany w kontrolach NFZ. Od dziś nowe zasady