KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

UCK w Gdańsku szuka partnerów w POZ do projektu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

UCK w Gdańsku szuka partnerów w POZ do projektu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 28 sierpnia trwa otwarty nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego do współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w projekcie profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca - poinformował dr Krzysztof Chlebus z UCK.

Dodano: 20 sierpnia 2019, 07:31

Jak przekazał kierownik realizowanego przez UCK projektu dr Krzysztof Chlebus, w wyniku naboru UCK planuje nawiązać współpracę z co najmniej 40 placówkami POZ z tych województw w zakresie realizacji projektu o nazwie "Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców makroregionu północnego".

Dr Krzysztof Chlebus powiedział, że wyłonione w naborze placówki będą współpracowały z UCK w edukacji prozdrowotnej oraz w udzielaniu świadczeń medycznych pacjentom zakwalifikowanym do projektu, a ich personel medyczny ma zagwarantowany udział w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez personel UCK.

Kluczową częścią programu jest wykrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród zdrowych dorosłych Polaków w wieku produkcyjnym oraz wdrożenie zmian w ich stylu życia oraz ewentualnych działań leczniczych.

- Ważnym elementem programu jest diagnostyka i leczenie pacjentów z genetycznie warunkowaną hipercholesterolemią rodzinną, która to grupa ma największe, bo ponad 50 proc. ryzyko poważnych powikłań sercowo-naczyniowych czyli zawału serca, udaru mózgu, nagłej śmierci sercowej - powiedział kierownik projektu. - Znacznie podwyższone stężenie cholesterolu, które jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie, wymaga intensywnego leczenia już w młodym wieku - wyjaśnił dr Krzysztof Chlebus.

Poinformował, że działające przy UCK Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej jest od lat wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w opiece nad pacjentami wysokiego ryzyka chorób serca oraz jedynym w kraju prowadzącym diagnostykę genetyczną i kompleksową terapię pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną.

Działania projektu stanowią element wdrożenia programu profilaktyki miażdżycy tętnic i chorób serca, którego celem jest wzrost świadomości i stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u osób w wieku aktywności zawodowej o nazwie "Ogólnopolski program profilaktyki w zakresie miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (KORDIAN)", realizowanego do 31 grudnia 2021 r.

Miażdżyca i choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

PAP - Marcin Szywała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU