• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tzw. zgon sportowca - kardiolog wyjaśnia, kogo dotyka najczęściej

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP17 czerwca 2021 16:05

Ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sportowca nie zawsze jest bezpośrednio widoczne w podstawowych wynikach badań - podkreśla kardiolog dr hab. Andrzej Tomasik.

Tzw. zgon sportowca - kardiolog wyjaśnia, kogo dotyka najczęściej
Fot. Archiwum
  • Sportowy świat poruszył dramat 29-letniego duńskiego piłkarza Christiana Eriksena. Piłkarz stracił przytomność na boisku i był reanimowany 
  • W czwartek lekarz duńskiej drużyny narodowej Morten Boesen poinformował, że piłkarz będzie miał wszczepiony kardiowerter-defibrylator
  • Na szczęście piłkarza udało się uratować, ale do tzw. zgonu sportowca dochodzi właśnie w przypadku młodych, aktywnych sportowo osób w wieku między 20. a 30. rokiem życia

Kardiowerter-defibrylatorm, który zostanie wszczepiony duńskiemu piłkarzowi to urządzenie, które w razie pojawienia się zaburzeń rytmu serca koryguje je za pomocą wstrząsu elektrycznego.

- Chore serce daje o sobie znać najczęściej w trakcie wysiłku fizycznego - przypomina kardiolog zajmujący się medycyną sportową dr hab. Andrzej Tomasik z II Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Powodem jest zmiana stężenia hormonów, aktywacja autonomicznego układu nerwowego, zmiana stężenia elektrolitów i postępujące w trakcie wysiłku odwodnienie organizmu. W większości przypadków nieprawidłowe funkcjonowanie serca, a także ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sportowca, nie zawsze jest bezpośrednio widoczne w podstawowych wynikach badań. Z medycznego punktu widzenia takie schorzenia nazywamy tzw. ukrytymi chorobami - dodał.

Trzeba sięgnąć po zaawansowane badania

Kardiolog podkreśla, że często ani badania EKG, ani echokardiograficzne nie wykrywają nieprawidłowości dotyczących serca.

- Jako specjaliści od ludzkich serc nierzadko - aby ocenić stan zdrowia i określić ewentualne ryzyko związane z uprawianiem sportu - musimy sięgnąć po bardziej zaawansowane badania obrazowe, jak np. badanie rezonansu magnetycznego, po badania czynnościowe, czy też wykonujemy badania genetyczne - sprecyzował.

Przypadek piłkarza Christiana Eriksena śląski kardiolog ocenia jako typową sytuację, zakończoną na szczęście uratowaniem sportowcowi życia.

- Do tzw. zgonu sportowca dochodzi właśnie w przypadku młodych, aktywnych sportowo osób w wieku między 20. a 30. rokiem życia. Niewątpliwie szybka akcja reanimacyjna lekarzy okazała się kluczowa w przywróceniu krążenia u sportowca - powiedział dr Andrzej Tomasik.

Czy po zatrzymaniu krążenia można powrócić do sportu?

Jego zdaniem na tak wstępnym etapie rekonwalescencji, jaka czeka Eriksena, trudno jest jednoznacznie ocenić szanse na jego powrót do sportu.

- Dotychczasowa historia wskazuje, że u części piłkarzy, którzy doświadczyli zatrzymania krążenia, była potrzeba wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, natomiast żaden z nich nie wrócił na boisko. Wykonane w późniejszym czasie badania dadzą wynik, jakie będzie ryzyko arytmii dla tego młodego piłkarza - powiedział kardiolog.

Zwrócił też uwagę na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

- Niejednokrotnie od naszej szybkiej reakcji i interwencji może zależeć czyjeś życie - podkreślił. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum