Tych leków brakuje w aptekach w czerwcu 2022 roku. Długa lista
Lista leków, których brakuje w aptekach w czerwcu 2022 jest coraz dłuższa. Według analizy portalu gdziepolek.pl obecnie zawiera aż 39 pozycji. Powodem rosnących deficytów jest m.in. inflacja i drożyzna, a co za tym idzie wykupywanie leków na zapas po tańszych cenach.

- Jakich leków brakuje w aptekach w czerwcu 2022? Lista, według analizy portalu gdziepolek.pl zwiera aż 39 pozycji
- Wśród leków których brakuje są m.in. leki przeciwcukrzycowe, antybiotyki, kardiologiczne czy te stosowane przy hormonalnej terapii zastępczej
- Powodem deficytów jest m.in. wojna w Ukrainie czy galopująca inflacja, które bezpośrednio wpływają zarówno na konsumentów, jak i producentów – przypomina gdziepolek.pl
- Co również istotne, pojawia się widmo opóźnienia w płatności refundacji aptekom przez NFZ, a farmaceuci obawiają się, że zmniejszenie płynności negatywnie wpłynie na dostępność do najdroższych leków – podkreśla portal
Tych leków brakuje w aptekach w czerwcu 2022
Portal gdziepolek.pl podsumował, jakich leków brakuje w aptekach w czerwcu 2022 roku. Na liście znajdują się następujące pozycje:
- Atenolol Sanofi 25,
- Betoptic S,
- Broncho-Vaxom 3,5 mg,
- Butapirazol, czopki,
- Ceclor 0,375g/5 ml,
- Ceclor 0,25 g/5 ml,
- Ceroxim 0,25 g/5 ml,
- Chlorprothixen Zentiva 15 mg,
- Chlorpothixen Zentiva 50 mg,
- Clatra, płyn,
- Depo-Provera 150 mg/ml, 3,3 ml,
- Diphergan,
- Duac (10 mg + 30 mg)/g,
- Duac (10 mg + 50 mg)/g,
- Duracef 0,25 g/5 ml,
- Erodmed,
- Gopten 2,0,
- Hiconcil, proszek,
- Infanrix-IPV+Hib,
- Klabax 0,25 g/5 ml,
- Kornam,
- Laticort 0,1 proc.,,
- Mysimba,
- Ozempic 1 mg,
- Ozempic 0,5 mg,
- Ozempic 0,25 mg,
- Pravator 20 mg,
- Priorix,
- Rimantin,
- Rovamycine tabletki,
- Systen 50,
- Systen Conti,
- Systen Sequi,
- Trulicty 4,5 mg/0,5 ml,
- Ulgastran,
- Unasyn,
- Welbox,
- Zinnat 0,25 g/5 ml,
- Zinnat 0,125 g/5 ml.
W aptekach brakuje antybiotyków oraz leków dla chorych z cukrzycą
Portal gdziepolek.pl podkreśla, że na liście brakujących leków znalazły się m.in. antybiotyki dla dzieci, szczególnie te w formie proszków albo granulatów do sporządzenia zawiesiny. Dotyczy to leków: Ceclor, Zinnat, Ceroxim, Duracef czy Hiconcil. Na liście są także antybiotyki w tabletkach: Rovamycine i Unasyn.
Oprócz tego problemy z dostępnością dotyczą także preparatu Mysimba, stosowanego w celu redukcji masy ciała. Jest on przeznaczony dla dorosłych osób otyłych jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności.
Krytyczna dostępność dotyczy też leku Ozempic, który przeznaczony jest dla chorych z cukrzycą.
Do czerwcowej listy brakujących leków dołącza także Systen 50 stosowany przy trandermalnej hormonalnej terapii zastępczej. Gdziepolek.pl wskazuje także na inny kłopot pacjentów – zamiennik, czyli plastry Climara-50 już nie będą więcej dostępne w polskich aptekach. Firma produkująca lek podjęła decyzję o zakończeniu dystrybucji produktu na nasz rynek.
Jakie leki są najbardziej wyczekiwane?
Portal gdziepolek.pl przypomniał także, jakie leki są najbardziej oczekiwane przez pacjentów. na szczycie listy znalazły się m.in.:
- Ozempic,
- Mysimba,
- Kreon 25000,
- Polfenon.
Wymieniony Kreon 25000 jest stosowany przy niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki – refundacja jest dostępna dla chorych z mukowiscydozą i osób po usunięciu trzustki.
Z kolei Polfenon to lek przeciwarytmiczny. Nie jest na liście brakujących leków, ponieważ dostępny jest jego zamiennik Rytmonorm, ale wielu pacjentów oczekuje dostaw Polfenonu – relacjonuje portal.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (8)