×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls?

OPRAC. JPP; OPRAC. JKB • Źródło: PTK, RYNEK ZDROWIA

Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls?
Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls? Fot. Shutterstock

Regularne mierzenie tętna może pomóc wykryć migotanie przedsionków. Kardiolodzy podpowiadają, jaki jest prawidłowy puls i jak go sprawdzić. – Badanie jest łatwe i szybkie – wyjaśnia specjalista.

Dodano: 03 czerwca 2023, 20:10

 

Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls?

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca (arytmią). Charakteryzuje się szybkim, niemiarowym biciem serca, często powodującym uczucie kołatania w klatce piersiowej.

Zazwyczaj występuje u osób, u których doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, cukrzyca, wady zastawkowe czy otyłość. Wszystkie te choroby z biegiem lat uszkadzają komórki odpowiedzialne za generowanie i przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu, co sprzyja powstawaniu zaburzeń rytmu.

- Napad migotania przedsionków może być spowodowany zaburzeniami elektrolitowymi (obniżeniem stężenia potasu i/lub magnezu we krwi), epizodem niedokrwienia mięśnia sercowego (np. zaostrzeniem choroby wieńcowej), a także zaburzeniami niezwiązanymi bezpośrednio z układem sercowo-naczyniowym, na przykład nadczynnością tarczycy - wyliczają eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Odpowiednie postępowanie jest w przypadku tej arytmii niezwykle ważne, ponieważ nieleczone migotanie przedsionków może skutkować groźnymi powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, a co za tym idzie – spowodować wystąpienie udaru mózgu i grozić inwalidztwem bądź śmiercią – powiedział, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie PTK, prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Członek Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak dodaje: Ryzyko zgonu u chorych po udarze spowodowanym migotaniem przedsionków wynosi 20-25 proc. w ciągu pierwszych 30 dni. Około 40 proc. chorych, którzy przeżyją udar, ma znaczne deficyty neurologiczne, co sprawia, że udar spowodowany migotaniem przedsionków, jest uważany za najgorzej rokujący.

Ekspert wskazuje jednocześnie, że jedną z metod pozwalających na wykrycie migotania przedsionków jest mierzenie tętna.

 – Badanie tętna jest łatwe, szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu ani wizyty w przychodni. Można je przeprowadzić samemu, ale może też je wykonać inna osoba – wyjaśnił.

Migotanie przedsionków. Jak mierzyć puls?

– Przystępując do pomiaru tętna, najlepiej ułożyć trzy palce: drugi, trzeci i czwarty w niewielkim dołku na końcu przedramienia – powyżej kciuka, gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka. Pod palcami wyczuwa się falę tętna – puls. Należy policzyć, ile uderzeń wyczujemy w ciągu 30 sekund. Wartość tę mnożymy przez dwa i uzyskujemy częstość tętna na minutę. Samo stwierdzenie nieprawidłowości w pomiarze tętna nie jest równoznaczne z rozpoznaniem migotania przedsionków, ale powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, który zleci wykonanie innych badań takich jak EKG i Holter EKG, na podstawie których możliwe będzie rozpoznanie migotania przedsionków – objaśnił prof. Kalarus.

Jaki jest prawidłowy puls (tętno):

 • niemowlęta – 130/min,
 • dzieci – 100/min,
 • młodzież – 85/min,
 • dorośli – 70/min,
 • osoby starsze – 60/min.

W tych sytuacjach trzeba pogłębić diagnostykę

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy pomiary tętna odbiegają od normy. W takim przypadku lekarz zleci badania i pogłębi diagnostykę.

– Jeśli badanie pulsu wykazało wynik odbiegający od normy, warto za jakiś czas powtórzyć. Badanie powinno być wykonywane w stanie spoczynku – nie bezpośrednio po wysiłku czy w stanie wzburzenia. Jeśli wynik kolejnego pomiaru będzie podobny, czyli odbiegający od normy, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania pod kątem migotania przedsionków, takie jak: EKG, czy Holter EKG – wyjaśnił prof. Kalarus.

- Pogłębiona diagnostyka da pewność, że wszystko jest w porządku albo pozwoli szybko ustalić odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że udarom spowodowanym przez migotanie przedsionków można skutecznie zapobiegać, stosując odpowiednią farmakoterapię, tzw. leczenie przeciwkrzepliwe, które zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o 80 proc. Jest to tym bardziej istotne, im starszy jest człowiek, dlatego szczególną opieką i troską powinniśmy otoczyć swoich rodziców i dziadków – możemy skutecznie ochronić ich przed udarem, więc warto regularnie mierzyć swoim bliskim puls! – podsumował ekspert PTK.

Przypomnijmy, że styczeń 2023 został zainaugurowany przez Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa kardiologicznego jako "Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca". Jest to kampania świadomościowa i edukacyjna skierowana dla pacjentów kardiologicznych oraz dla ogółu społeczeństwa.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU