Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca. Debata w Narodowym Instytucie Kardiologii

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz poprawa jakości życia chorych z niewydolnością serca m.in. poprzez telemonitoring to cel projektu, którego realizację omówiono podczas spotkania w Narodowym Instytucie Kardiologii.
Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca
Rzecznik instytutu Tomasz Leleno przekazał, że podsumowanie dotyczyło dotychczasowych działania i aktywności zrealizowanych w ramach projektu "Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca".
Projekt dotyczy wdrażania modelu telemedycznej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca, który wykorzystuje dedykowaną platformę internetową, obejmującą zarówno moduł medyczny, jak i edukacyjny dla pacjentów.
Leleno przekazał, że spotkanie otworzył zastępca dyrektora ds. klinicznych prof. Maciej Sterliński, który wskazywał, że Narodowy Instytut Kardiologii mocno angażuje się we wszelkiego rodzaju nowoczesne rozwiązania wspomagające i poprawiające opiekę nad chorymi, co przekłada się na poprawę rokowania pacjentów.
- Z naszej perspektywy obserwujemy wzrost liczby chorych z niewydolnością serca. Progresja tej choroby staje się istotnym problemem społecznym, dlatego wprowadzanie takich rozwiązań, jak telemonitoring, pozwoli na zapewnienie lepszej opieki tej grupie pacjentów - podkreślił prof. Sterliński, cytowany w materiałach prasowych.
Pierwszy kardiolog z Polski ukończył szkolenie DAS-CAM
Rośnie liczba chorych z niewydolnością serca
Rekrutacja do projektu odbywa się wśród chorych z niewydolnością serca, leczonych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w poradniach kardiologicznych realizujących projekt w ramach partnerstwa. Docelowo opieką telemedyczną zostanie objętych 510 pacjentów. Obecnie jest ich 180.
Każdy pacjent włączony do badania zostaje objęty trzymiesięcznym monitorowaniem. W tym czasie samodzielnie dokonuje codziennych pomiarów masy ciała, ciśnienia oraz tętna za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń: wagi i ciśnieniomierza, które dzięki sparowanemu z nimi smartfonowi z zainstalowaną aplikacją automatycznie przesyłają wyniki pomiarów na platformę telemedyczną.
Analizą pomiarów zajmują się specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii. Jeśli pomiary te wykraczają poza wcześniej określone limity, są one oznaczone jako pomiar alarmujący. W takiej sytuacji, zespół monitorujący kontaktuje się z pacjentem. Jednocześnie wysyłana jest informacja do poradni POZ, pod opieką, której przebywa pacjent.
Koordynator ds. medycznych z Narodowego Instytutu Kardiologii dr Tomasz Rywik ocenił, że realizowany w Instytucie projekt telemonitoringu chorych z niewydolnością serca jest bardzo cenną inicjatywą - zapewnia pacjentom poczucie bezpieczeństwa w trakcie terapii, a lekarzom umożliwia bezpieczną modyfikację leczenia i optymalizację farmakoterapii.
Eksperci podnoszą, że intensywne angażowanie pacjenta w proces leczniczy, zwiększa jego poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dodatkowo, jak wskazują, proponowane w projekcie rozwiązania telemedyczne zmniejszają obciążenie chorych związane z dojazdem do placówek medycznych, wyrównując przy tym szanse na dostęp do opieki.
Projekt realizowany jest przez Narodowy Instytut Kardiologii w partnerstwie z 11 placówkami POZ oraz Stowarzyszeniem Transplantacji Serca im. prof. Zbigniewa Religi.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
ZUS zwraca pieniądze odkładane na emeryturę. Trzeba złożyć wniosek
-
Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana. Zmiany dla ratowników, farmaceutów czy psychoterapii
-
Zarobki pielęgniarek w małopolskich szpitalach. Tyle wynoszą realne pensje z dodatkami
-
Pielęgniarki kelnerkami na balu lekarzy. Prezes lecznicy: przepraszam środowisko i wszystkie kobiety
-
Bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ważna zmiana w wystawianiu recept
-
Nawet 3 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny czy pielęgniarstwa. Trwa nabór wniosków