×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca. Debata w Narodowym Instytucie Kardiologii

PAP; OPRAC. MP • Źródło: PAP

Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca. Debata w Narodowym Instytucie Kardiologii
W Narodowym Instytucie Kardiologii rozmawiano o telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca Fot. Shutterstock

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz poprawa jakości życia chorych z niewydolnością serca m.in. poprzez telemonitoring to cel projektu, którego realizację omówiono podczas spotkania w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Dodano: 06 lipca 2023, 17:31 Aktualizacja: 06 lipca 2023, 17:49

 

Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca

Rzecznik instytutu Tomasz Leleno przekazał, że podsumowanie dotyczyło dotychczasowych działania i aktywności zrealizowanych w ramach projektu "Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca".

Projekt dotyczy wdrażania modelu telemedycznej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca, który wykorzystuje dedykowaną platformę internetową, obejmującą zarówno moduł medyczny, jak i edukacyjny dla pacjentów.

Leleno przekazał, że spotkanie otworzył zastępca dyrektora ds. klinicznych prof. Maciej Sterliński, który wskazywał, że Narodowy Instytut Kardiologii mocno angażuje się we wszelkiego rodzaju nowoczesne rozwiązania wspomagające i poprawiające opiekę nad chorymi, co przekłada się na poprawę rokowania pacjentów.

- Z naszej perspektywy obserwujemy wzrost liczby chorych z niewydolnością serca. Progresja tej choroby staje się istotnym problemem społecznym, dlatego wprowadzanie takich rozwiązań, jak telemonitoring, pozwoli na zapewnienie lepszej opieki tej grupie pacjentów - podkreślił prof. Sterliński, cytowany w materiałach prasowych.

Rośnie liczba chorych z niewydolnością serca

Rekrutacja do projektu odbywa się wśród chorych z niewydolnością serca, leczonych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w poradniach kardiologicznych realizujących projekt w ramach partnerstwa. Docelowo opieką telemedyczną zostanie objętych 510 pacjentów. Obecnie jest ich 180.

Każdy pacjent włączony do badania zostaje objęty trzymiesięcznym monitorowaniem. W tym czasie samodzielnie dokonuje codziennych pomiarów masy ciała, ciśnienia oraz tętna za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń: wagi i ciśnieniomierza, które dzięki sparowanemu z nimi smartfonowi z zainstalowaną aplikacją automatycznie przesyłają wyniki pomiarów na platformę telemedyczną.

Analizą pomiarów zajmują się specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii. Jeśli pomiary te wykraczają poza wcześniej określone limity, są one oznaczone jako pomiar alarmujący. W takiej sytuacji, zespół monitorujący kontaktuje się z pacjentem. Jednocześnie wysyłana jest informacja do poradni POZ, pod opieką, której przebywa pacjent.

Koordynator ds. medycznych z Narodowego Instytutu Kardiologii dr Tomasz Rywik ocenił, że realizowany w Instytucie projekt telemonitoringu chorych z niewydolnością serca jest bardzo cenną inicjatywą - zapewnia pacjentom poczucie bezpieczeństwa w trakcie terapii, a lekarzom umożliwia bezpieczną modyfikację leczenia i optymalizację farmakoterapii.

Eksperci podnoszą, że intensywne angażowanie pacjenta w proces leczniczy, zwiększa jego poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dodatkowo, jak wskazują, proponowane w projekcie rozwiązania telemedyczne zmniejszają obciążenie chorych związane z dojazdem do placówek medycznych, wyrównując przy tym szanse na dostęp do opieki.

Projekt realizowany jest przez Narodowy Instytut Kardiologii w partnerstwie z 11 placówkami POZ oraz Stowarzyszeniem Transplantacji Serca im. prof. Zbigniewa Religi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU