Nigdy nie bierz tego suplementu bez konsultacji z lekarzem. Kardiolog: to groźne dla serca

Kardiolodzy podkreślają: niekontrolowana suplementacja potasu może skończyć się groźnymi dla zdrowia i życia zaburzeniami rytmu serca. Eksperci przypominają, że każdy pacjent powinien informować swojego lekarza o zażywaniu wszelkich leków i suplementów.
Trzeba złożyć ważny dokument w ZUS. Czas do 31 marca
Kardiolodzy alarmują: na ten suplement uważaj
Eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślają, że zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety. Jest to istotne szczególnie w kontekście pacjentów kardiologicznych.
W rozmowie dla portalu Wprost dr n. med. Paweł Życiński, z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK, zwraca uwagę, że suplementacja magnezu nie niesie ryzyka dla zdrowia, ponieważ nadmiar pierwiastka jest sprawnie usuwany z organizmu, to potas przyjmowany bez kontroli może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.
- W mojej praktyce niejednokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami, w których pacjenci przyjmujący leki podnoszące poziom potasu a dodatkowo na własną rękę suplementujący ten pierwiastek zgłaszali się do mnie z groźnymi zaburzeniami rytmu serca. Bywało, że z powodu przedawkowania potasu rytm serca pacjenta zwalniał tak bardzo, że niezbędna okazywała się pilna hospitalizacja i czasowa stymulacja serca – informuje ekspert cytowany przez Zdrowie i Medycyna Wprost.
Dodatkowo kardiolog wyjaśnił, że niekontrolowane przyjmowanie leków i suplementów może doprowadzić nie tylko do arytmii – preparaty nie są obojętne dla zdrowia, dlatego nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem.
Weszły ważne zmiany w ZUS. Decyzja w 14 dni
Dlaczego potas jest tak ważny dla organizmu?
Portal przypomina, że potas zalicza się do grupy elektrolitów. Reguluje on pracę serca i mięśni, a także jest dostępny w każdej komórce organizmu. Nagły spadek poziomu elektrolitów, w tym również potasu, może nawet doprowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia.
Potas odpowiada za:
- budowanie białka i mięśni,
- rozkład węglowodanów,
- regulację bicia serca,
- obniżenie poziomu pH,
- wspomaganie trawienia.
Także osoby chorujące na nerki powinny szczególnie uważać na suplementację potasu. Lepszym rozwiązaniem na co dzień jest sięganie po produkty w diecie bogate w ten pierwiastek, np. banany, sok pomidorowy, kiwi, cytrusy, buraki czy morele.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni
-
NFZ nie płaci już za dwa świadczenia zdrowotne. Zmiany weszły w życie
-
Tego w cukrzycy jeść nie wolno. Zakazana lista w zaleceniach ekspertów
-
Tętno a migotanie przedsionków. Jaki jest prawidłowy puls?
-
Wchodzi nowa podstawa zasiłku chorobowego. Pracownik na L4 dostanie więcej
-
Ważne ostrzeżenie dotyczące leków zawierających semaglutyd na cukrzycę i odchudzanie