×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nigdy nie bierz tego suplementu bez konsultacji z lekarzem. Kardiolog: to groźne dla serca

OPRAC. KK • Źródło: PTK, WPROST, RYNEK ZDROWIA

Nigdy nie bierz tego suplementu bez konsultacji z lekarzem. Kardiolog: to groźne dla serca
Tego suplementu nie bierz bez konsultacji z lekarzem. To groźne dla serca Fot. Shutterstock

Kardiolodzy podkreślają: niekontrolowana suplementacja potasu może skończyć się groźnymi dla zdrowia i życia zaburzeniami rytmu serca. Eksperci przypominają, że każdy pacjent powinien informować swojego lekarza o zażywaniu wszelkich leków i suplementów.

Dodano: 31 marca 2023, 12:50

 

Kardiolodzy alarmują: na ten suplement uważaj

Eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślają, że zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety. Jest to istotne szczególnie w kontekście pacjentów kardiologicznych.

W rozmowie dla portalu Wprost dr n. med. Paweł Życiński, z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK, zwraca uwagę, że suplementacja magnezu nie niesie ryzyka dla zdrowia, ponieważ nadmiar pierwiastka jest sprawnie usuwany z organizmu, to potas przyjmowany bez kontroli może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

- W mojej praktyce niejednokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami, w których pacjenci przyjmujący leki podnoszące poziom potasu a dodatkowo na własną rękę suplementujący ten pierwiastek zgłaszali się do mnie z groźnymi zaburzeniami rytmu serca. Bywało, że z powodu przedawkowania potasu rytm serca pacjenta zwalniał tak bardzo, że niezbędna okazywała się pilna hospitalizacja i czasowa stymulacja serca – informuje ekspert cytowany przez  Zdrowie i Medycyna Wprost.

Dodatkowo kardiolog wyjaśnił, że niekontrolowane przyjmowanie leków i suplementów może doprowadzić nie tylko do arytmii – preparaty nie są obojętne dla zdrowia, dlatego nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem.

Dlaczego potas jest tak ważny dla organizmu?

Portal przypomina, że potas zalicza się do grupy elektrolitów. Reguluje on pracę serca i mięśni, a także jest dostępny w każdej komórce organizmu. Nagły spadek poziomu elektrolitów, w tym również potasu, może nawet doprowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia.

Potas odpowiada za:

 • budowanie białka i mięśni,
 • rozkład węglowodanów,
 • regulację bicia serca,
 • obniżenie poziomu pH,
 • wspomaganie trawienia.

Także osoby chorujące na nerki powinny szczególnie uważać na suplementację potasu. Lepszym rozwiązaniem na co dzień jest sięganie po produkty w diecie bogate w ten pierwiastek, np. banany, sok pomidorowy, kiwi, cytrusy, buraki czy morele. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU