KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tarnów: kardiologia w szpitalu św. Łukasza po remoncie za 4 mln zł

GUBAŁA KATARZYNA • Źródło: KG/Rynek Zdrowia

Tarnów: kardiologia w szpitalu św. Łukasza po remoncie za 4 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Blisko 4 mln zł kosztował remont Oddziału Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Prace objęły przebudowę pomieszczeń, wymieniono okładziny ścienne i podłogowe, drzwi, wykonano podwieszone sufity oraz zakupiono nowe meble.

Dodano: 03 października 2017, 21:00

- Nowa, funkcjonalna przestrzeń zapewni pacjentom jeszcze wyższy poziom opieki i leczenia, a dla personelu komfort pracy. Równocześnie zlikwidowaliśmy bariery dla osób niepełnosprawnych, również w łazienkach - mówi Anna Czech, dyrektor szpitala.

Znaczna część sal to pomieszczenia dwuosobowe z łazienką, co zwiększa poczucie intymności w czasie pobytu w szpitalu. Na oddziale zwiększono ogólną liczbę łóżek do 43 z możliwością tzw. dostawek. Pośród pomieszczeń znajduję się również świetlica z telewizorem i wygodnymi sofami. Powiększono również sale intensywnej opieki kardiologicznej, znajduje się tam 6 łóżek z dwoma stanowiskami dla pielęgniarek.

Łącznie przebudowano około 1100 m kw. Koszt remontu to 3,7 mln zł - środki własne szpitala to 1,7 mln zł, reszta dotacja z budżetu Województwa Małopolskiego.

Oddział kardiologii dysponuje również niedawno zakupionym ultrasonografem wewnątrznaczyniowym (IVUS HD). Szpital św. Łukasza jest piątą placówką w Polsce, która posiada to urządzenie.

Jak informuje szpital św. Łukasza, ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS HD) jest badaniem pozwalającym na dokładną ocenę tętnic wieńcowych przy pomocy fal ultradźwiękowych. Mała sonda emitująca te fale jest wprowadzana do wnętrza tętnic w czasie cewnikowania serca - koronarografii. Uzyskany obraz pozwala na oszacowanie zmian we wnętrzu naczyń serca, ułatwiając lekarzom podjęcie decyzji o leczeniu tętnic wieńcowych oraz umożliwia kontrolę interwencji.

IVUS HD ocenia wnętrze oraz ściany tętnic wieńcowych za pomocą fal ultradźwiękowych emitowanych przez mikrosondę wprowadzoną do tętnic. Mechanizm jego działania jest podobny do radaru: sonda wysyła fale dźwiękowe, które po odbiciu od wnętrza tętnicy powracają. Dzięki komputerowej analizie odebranych ultradźwięków lekarz otrzymuje obraz przekroju tętnicy wieńcowej.

- W wyniku użycia sondy otrzymujemy obraz o jakości tomografii komputerowej, czyli bardzo wysokiej rozdzielczości, co jest niezwykle istotne jeśli chodzi o diagnostykę i podjęcie najbardziej optymalnej decyzji dotyczącej metody leczenia - mówi Mariusz Kret z Pracowni Angiografii Szpitala Świętego Łukasza w Tarnowie. - Co ważne badanie USG wewnątrznaczyniowe jest procedurą refundowaną przez NFZ, czego nie ma w przypadku tomografii komputerowej naczyń. To także metoda dużo bezpieczniejsza niż TK, zarówno dla pacjenta, jak i operatora, nie ma ryzyka naświetlenia, czy napromieniowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU