KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szumowski: potrzebne są centra badań genetycznych

RYSZARD ROTAUB • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Szumowski: potrzebne są centra badań genetycznych
Prof. Łukasz Szumowski. Fot. Shutterstock

Zapytaliśmy Łukasza Szumowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, kiedy najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) na temat komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego wejdą do praktyki klinicznej i staną się dla kardiologów standardową wskazówką w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów.

Dodano: 26 września 2022, 07:15 Aktualizacja: 30 września 2022, 20:45
  • Prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia
  • Pytaliśmy go o najnowsze wytyczne ESC na temat komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego
  • Kiedy wejdą do praktyki klinicznej i staną się dla kardiologów standardową wskazówką w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów?

Nowa odsłona europejskich wytycznych

Prof. Szumowski przypominał, że wcześniejsze zalecenia ESC nadal są obowiązujące.

- To, o czym teraz mówimy na sesjach (w ramach XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – przyp. red.), to jest ich nowa odsłona, ich odnowienie. Jednak już teraz powinniśmy zmieniać ścieżki postępowania, na przykład proponując pacjentom kardiowerter, defibrylator wcześniej w innych wskazaniach, kiedy indziej proponować ablacje, czy farmaceutyki lub inne działania związane ze zmianą stylu życia pacjenta - wyjaśniał prof. Szumowski.

Omawiając najnowsze wytyczne, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii podkreślił, że zwrócono w nich większą uwagę na badania obrazowe, na znaczenie rezonansu magnetycznego, a także na wyniki badań genetycznych, które w obecnych zaleceniach wyjątkowo mocno wyeksponowano.

- Chodzi o analizę genetycznych uwarunkowań, ustalenie, czy pacjent ma mutacje zagrażające jego życiu. Musimy poszukiwać tych mutacji także w rodzinach pacjentów. Od tego, jakie mutacje znajdziemy, zależeć będą decyzje terapeutyczne. Diagnostyka genetyczna będzie szerzej dostępna w badaniach klinicznych - podsumował.

Szumowski wyraził przekonanie, że w specjalistycznych placówkach o wysokiej referencyjności powstaną centra badań genetycznych. - To nie jest takie badanie, jak np. morfologia, gdzie wynik jest jasno określony. To często jest poszukiwanie w gąszczu różnych zmian genetycznych tej jednej, która jest u danego pacjenta istotna – wyjaśnił i dodał, że w kierowanym przez niego Instytucie Kardiologii jest pracownia badań przesiewowych, w której przeprowadzane są m.in. badania genetyczne.

*Rozmowa zarerejestrowana w trakcie XXVI Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach. Rynek Zdrowia był patronem medialnym wydarzenia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU