• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital walczy o kardiochirurgię. Posłanka pyta: z jakich przyczyn NFZ odmawia finansowania?

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia04 lutego 2022 12:02

Szpital od ponad roku walczy o otwarcie oddziału kardiochirurgii. Do ministra zdrowia wpłynęła kolejna już poselska interpelacja w sprawie kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie Wlkp. Placówka zbiera podpisy pod petycją. W ciągu tygodnia wpłynęło ponad 7,5 tys. elektronicznych głosów poparcia.

Szpital walczy o kardiochirurgię. Posłanka pyta: z jakich przyczyn NFZ odmawia finansowania?
Szpital w Gorzowie walczy o kardiochirurgię Fot. PAP/Lech Muszyński
  • W województwie lubuskim działa jeden oddział kardiochirurgii, w szpitalu w Nowej Soli
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim od ponad roku zabiega o otwarcie takiego oddziału
  • Do ministra zdrowia wpłynęła kolejna poselska interpelacja w sprawie kardiochirurgii w gorzowskiej placówce
  • Szpital rozpoczął akcję "Tu chodzi o Twoje życie". Mieszkańcy Gorzowa podpisują petycję popierającą otwarcie oddziału
  • W ciągu tygodnia ponad 7,5 tys. osób podpisało się elektronicznie. Do szpitala napływają papierowe wersje podpisów

Interpelacja ws. kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim od ponad roku walczy o otwarcie kardiochirurgii. Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła kolejna już interpelacja poselska (tym razem pismo przesłała Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy) w tej sprawie.

- Zarówno dyrekcja, jak i personel medyczny szpitala wskazują, że regularnie trafiają do niego osoby w stanie ciężkim, dla których każda godzina w udzieleniu pomocy kardiochirurgicznej jest niezwykle istotna, tym bardziej że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i odpowiadają prawie za 50 proc. z nich - czytamy w piśmie.

- Dyrekcja szpitala deklaruje pełną gotowość do rozpoczęcia świadczeń usług medycznych z tej dziedziny. W Gorzowie Wielkopolskim zatrudnieni zostali specjaliści kardiochirurdzy, którzy w tym momencie nie wykorzystują w pełni swoich unikatowych umiejętności i świadczą pomoc lekarską na innych oddziałach, głównie tych związanych z leczeniem COVID-19 - podkreślono.

- Szpital jest przygotowany nie tylko kadrowo, ale i finansowo. Zgodnie z deklaracjami dyrekcja placówki zabezpieczyła środki na zakup specjalistycznego sprzętu do pełnego uruchomienia oddziału - wskazuje posłanka.

- Tymczasem, pomimo zarejestrowania w grudniu 2021 roku przez wojewodę lubuskiego oddziału kardiochirurgicznego, gorzowska lecznica do dzisiaj nie doczekała się podpisania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - czytamy w interpelacji.

"Z jakich przyczyn NFZ odmawia finansowania  kardiochirurgii?"

W przesłanej do ministra zdrowia interpelacji posłanka poprosiła o odpowiedzi na pytania: 

  1. Z jakich przyczyn Narodowy Fundusz Zdrowia odmawia finansowania Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w zakresie usług z obszaru kardiochirurgii?
  2. (...) Jakie rozwiązania zamierzają zastosować ministerstwo i podległy mu Narodowy Fundusz Zdrowia w celu zminimalizowania ryzyka śmierci osób wymagających interwencji kardiochirurgicznej zamieszkujących północne powiaty województwa lubuskiego?
  3. (...) Czy ministerstwo dysponuje danymi wskazującymi miejsce zamieszkania osób hospitalizowanych w nowosolskim szpitalu na oddziale kardiochirurgii? Proszę o wskazanie takiego zestawienia za lata 2020-2021.
  4. Czy ministerstwo posiada opracowania obejmujące plan rozwoju kardiochirurgii w Polsce? Jeżeli tak, jakie są perspektywy rozwoju tej dziedziny chirurgii w odniesieniu do województwa lubuskiego? Proszę o wskazanie, ilu kardiochirurgicznych pacjentów placówki medyczne znajdujące się na jego terenie będą w stanie obsłużyć w 2022, 2025 i w 2030 roku. W zestawieniu proszę uwzględnić także przewidywaną zachorowalność na choroby serca wymagające interwencji kardiochirurgicznej dla całej populacji.

"Minister zdrowia może działać jedynie na podstawie przepisów prawa"

W ubiegłym roku w sprawie gorzowskiej kardiochirurgii interpelację do ministra zdrowia składali też posłowie: Monika Wielichowska, Krystyna Sibińska i Waldemar Sługocki.

Parlamentarzyści pytali czy minister zdrowia wesprze szpital w Gorzowie w zakresie otwarcie i zakontraktowania świadczeń medycznych dotyczących chirurgii serca ?

Wówczas szef resortu odpowiedział, że "minister zdrowia popiera, w zakresie swoich kompetencji, każde rozwiązanie zwiększające dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, jednocześnie może działać jedynie na podstawie przepisów prawa i w jego granicach".

Petycja mieszkańców Gorzowa ws. kardiochirurgii. "Tu chodzi o Twoje życie"

Teraz placówka ponownie walczy o uruchomienie kardiochirurgii. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto akcję "Tu chodzi o Twoje życie". Mieszkańcy podpisują petycję w sprawie otwarcia oddziału.

W czwartek (3 lutego) dyrekcja szpitala zorganizowała spotkanie z mieszkańcami Gorzowa. 

- Spotkanie było bardzo owocne. Co cieszy, pojawiło się sporo pytań ze strony mieszkańców o to jak mogą nam pomóc, co mają zrobić, żeby wesprzeć akcję. Wiele osób wyszło ze spotkania z plikiem petycji i zadeklarowało, że będą zbierać podpisy po rodzinie, po sąsiadach - relacjonuje Aleksandra Szymańska, rzecznik WSzW w Gorzowie.

W ciągu tygodnia pod petycją podpisało się ponad 7,5 tys. osób. 

- To liczba podpisów elektronicznych, ale tych głosów poparcia jest znacznie więcej, bo cały czas spływają do nas petycje papierowe, których jeszcze nie zliczaliśmy - tłumaczy Szymańska.

W szpitalu w Gorzowie zmarła pacjentka. Nie doczekała operacji?

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim poinformował o śmierci pacjentki, która w niedzielny wieczór trafiła na SOR.

Wymagała pilnej operacji aorty, ale w nocy jej stan gwałtownie się pogorszył. Kobieta zmarła.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum