• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital w Przemyślu uruchomił telerehabilitację kardiologiczną - kto może z niej skorzystać?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 18:05

W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (Podkarpackie) wprowadzona została telerehabilitacja kardiologiczna. To pierwsza taka usługa uruchomiona w regionie.

Szpital w Przemyślu uruchomił telerehabilitację kardiologiczną - kto może z niej skorzystać?
Z telerehabilitacji, czyli drugiej fazy rehabilitacji hybrydowej może skorzystać pacjent, którego stan zdrowia pozwala na opuszczenie szpitala. FOT. Shutterstock

Jak poinformował p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej w przemyskim szpitalu Dariusz Paszkiewicz, telerehabilitacja, czyli rehabilitacja kardiologiczna w warunkach domowych to jest "odpowiedź na potrzebę czasu".

- Przez pandemię niektórzy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji, a choroby układu sercowo-naczyniowego cały czas zbierają swoje żniwo i nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego staramy się za wszelką cenę rozszerzyć dostęp pacjentów do rehabilitacji i dlatego wdrożyliśmy w naszym szpitalu, jako pierwsi na Podkarpaciu, program hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej - podkreślił.

Dodał, że na oddział rehabilitacji kardiologicznej trafiają m.in. pacjenci po zawałach, zabiegach poszerzenia naczyń krwionośnych (angioplastyki) oraz pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. by-passy).

Jak zaznaczył lekarz, na oddziale odbywa się pierwsza faza - tzw. stacjonarna - rehabilitacji hybrydowej. Paszkiewicz dodał, że z telerehabilitacji, czyli drugiej fazy może skorzystać pacjent, którego stan zdrowia pozwala na opuszczenie szpitala.

Pacjent do domu dostaje zestaw, na który składają się m.in. ciśnieniomierz, aparat EKG z zestawem słuchawkowym, router do zbierania pomiarów i przesyłania do bazy danych w szpitalu oraz - jeśli zachodzi taka potrzeba - waga. Obsługi urządzeń pacjent uczy się, przebywając jeszcze na oddziale. W tym czasie uczy się także poprawnie wykonywać ćwiczenia.

Kiedy pacjent jest już w domu codziennie rano mierzy sobie ciśnienie krwi, a ciśnieniomierz za pomocą routera wysyła wyniki do stacji kontroli na oddziale rehabilitacji. Następnie wykonuje badanie EKG, które również w czasie rzeczywistym jest przekazywane do szpitala.

- Analizujemy te zapisy i dzwonimy do pacjenta. Oprócz suchych danych ważna jest bowiem rozmowa z pacjentem, jego ogólne samopoczucie, czy ewentualne inne dolegliwości, których na EKG nie zobaczymy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zezwalamy na ćwiczenia - mówi Paszkiewicz.

Ponowna analiza wyników następuje po zakończeniu treningu. Aparat EKG, który otrzymuje pacjent jest na tyle małym urządzeniem, że bez problemu można włożyć go do kieszeni i zabrać na spacer. Działa on wszędzie, gdzie jest zasięg sieci GSM. W razie niepokojących objawów, pacjent w każdej chwili może przesłać zapis do stacji kontroli, gdzie lekarze przeanalizują wyniki i mogą w razie potrzeby zareagować.

Pacjent może korzystać z telerehabilitacji maksymalnie 35 dni.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum