• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital w Pleszewie ratuje zawałowców w ramach KOS

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Pleszewskie Centrum Medyczne19 czerwca 2022 16:45

Prawie 7,5 tys. - tyle porad pacjentom po zawałach z całej południowej Wielkopolski udzieliło Pleszewskie Centrum Medyczne w ramach programu Kompleksowego Leczenia Pozawałowego KOS, finansowanego w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpital w Pleszewie ratuje zawałowców w ramach KOS
Szpital w Pleszewie, fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
  • Pleszewskie Centrum Medyczne udzieliło prawie 7,5 tys. porad pacjentom po zawałach z całej południowej Wielkopolski
  • Działo się to w ramach programu Kompleksowego Leczenia Pozawałowego KOS, finansowanego w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Program funkcjonuje w Polsce od 2017 roku i jego założenie jest takie, że od tego czasu to szpital obejmuje chorych leczeniem i rehabilitacją po przebytym zawale
  • Przed 2017 rokiem pacjent musiał na własną rękę szukać dalszej terapii

Szybsze leczenie to mniej szkód

Pleszewskie Centrum Medyczne w programie Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad Pacjentem z zawałem serca "KOS-zawał" bierze udział od samego początku. Przez ten czas placówka przyjęła ponad 740 chorych, którzy skorzystali z pełnej ścieżki leczenia.

- W pierwszym roku funkcjonowania programu w naszym szpitalu skorzystało z niego zaledwie 31 tak zwanych zawałowców, w 2018- 68, w 2019-126. Później,  z roku na rok było ich więcej. W 2021 szpital objął kompleksowym leczeniem 225 chorych, a od stycznia do marca tego roku zajął się już z 136 osobami. Pacjenci mają do dyspozycji nie tylko oddział kardiologiczny, ale również poradnię specjalistyczną i rehabilitację dzienną - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

I dodaje: "Bardzo istotne  jest też to, że pacjenci są uświadamiani,  jak ważne jest kompleksowe leczenie i opieka ambulatoryjna oraz rehabilitacja i dalsza opieka medyczna. Zabieg hemodynamiczny jest tylko pierwszym krokiem do odzyskania sprawności, więc wszystkie te działania wszystko muszą być połączone, by efekty były trwałe. A im szybsze leczenie, tym mniej szkody poczyni choroba".

Jak przyznaje szef szpitala, "Pleszewskie Centrum Medyczne jest w regionie placówką, w której największy odsetek osób zakwalifikowanych do przechodzi pełen cykl leczenia". - Czyli statystycznie na 100 pacjentów aż 90 proc. kontynuuje zaleconą terapię w ramach KOS-ZAWAŁ - mówi.

Program finansowany przez NFZ. Bez obaw szpitala

Program Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad Pacjentem z zawałem serca (KOS-ZAWAŁ) jest finansowany przez NFZ.

 - Szpitale nie muszą obawiać się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci im za leczenie pacjentów zawałowych. Te świadczenia nie są limitowane, więc placówki medyczne biorące w nim udział mogą przyjmować takich pacjentów bez ograniczeń – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Kwalifikację do programu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad Pacjentem z Zawałem Serca (KOS-ZAWAŁ) przeprowadza  się w oddziale kardiologicznym, do którego trafiają osoby  z ostrym zawałem serca.

Program KOS-ZAWAŁ  obejmuje diagnostykę zawału, terapię zgodną ze wskazaniami klinicznymi, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Wszystkie działania związane z opieką nad pacjentem organizuje i nadzoruje podmiot koordynujący. Bywa, że po zawale konieczne jest wszczepienie takich urządzeń,  jak rozrusznik, kardiowerter-defibrylator czy stymulator resynchronizujący. Te świadczenia również objęte są zakresem programu. Monitorowanie pacjenta po zawale serca odbywa się w poradni kardiologicznej  i są to zazwyczaj  3-4 wizyty w roku, podczas których pacjent ma możliwość porady oraz dostęp do wymaganych badań diagnostycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum