×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital przeprowadził sesję zabiegową na temat nowoczesnej implantacji stymulatorów serca

PAP; OPRAC. MP • Źródło: PAP

Szpital przeprowadził sesję zabiegową na temat nowoczesnej implantacji stymulatorów serca
Szpital przeprowadził sesję zabiegową na temat nowoczesnej implantacji stymulatorów serca Fot. AdobeStock

Szpital przeprowadził sesję zabiegową na temat nowoczesnej implantacji stymulatorów serca. To duża nadzieja dla chorych z niewydolnością serca – poinformował na stronie społecznościowej Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu.

Dodano: 11 września 2023, 15:12 Aktualizacja: 11 września 2023, 15:23

W kaliskim szpitalu odbyła się sesja zabiegowa poświęcona stymulacji układu bodźcoprzewodzącego (CSP) w sercu. Stymulacja ta pozwala na uzyskanie stymulacji zbliżonej do fizjologicznej. Przeprowadził ją dr Marek Zieliński wraz ze swoim zespołem przy wsparciu dra Pawła Szymkiewicza z 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

"Ideą tych zabiegów jest odtworzenie przy pomocy wkręcanych bardzo precyzyjnie elektrod stymulatorowych naturalnej, fizjologicznej i tym samym najlepszej dla chorego drogi przebiegu impulsów elektrycznych w sercu, co w końcowym efekcie przekłada się na poprawę funkcji skurczowej całego mięśnia sercowego. Zabiegi te są szczególnie istotne dla chorych z niewydolnością serca i towarzyszącymi temu zaburzeniami przewodnictwa. Dają szansę na poprawę jakości życia, a co ważniejsze jego wydłużenie" - powiedział dr Marek Zieliński.

Podkreślił, że poziom trudności tych zabiegów jest dużo wyższy niż standardowych procedur implantacyjnych. Wymaga więcej czasu, wiedzy, środków i zaangażowania większego zespołu ludzi.

"Jednakże obserwowana przez nas poprawa kliniczna i pozytywne efekty zgłaszane przez pacjentów są bezsprzecznie większe niż koszty pokonanych trudności. Zespół Pracowni Elektroterapii wykonuje takie implantacje z coraz większym powodzeniem od około dwóch lat. Wydaje się, że jesteśmy jedynym ośrodkiem w południowej Wielkopolsce, który w ten sposób leczy swoich pacjentów" - powiedział dr Zieliński.

Dzięki włączeniu poradni kardiologicznej i oddziału kardiologicznego kaliskiego szpitala w system Krajowej Sieci Kardiologicznej zabiegi te są dla szpitala nielimitowane.

"Tym samym możemy pomóc w ten sposób maksymalnej liczbie chorych. Wszystkich pacjentów, którzy pilnie potrzebują implantacji wszystkich rodzajów stymulatorów serca i chcą skorzystać z tej nowoczesnej metody, zapraszamy do kontaktu z naszą poradnią lub oddziałem kardiologicznym" - poinformował szpital.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU