×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach włączony do sieci kardiologicznej

OPRAC. JJ • Źródło: MAT. PRASOWE, RYNEK ZDROWIA

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach włączony do sieci kardiologicznej
Kadra gliwickiego szpitala, który dołączył do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Fot. Mat. prasowe

Objęcie województwa śląskiego pilotażowym programem opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w ramach sieci kardiologicznej sprawiło, że Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się na liście jedenastu podmiotów zakwalifikowanych do roli ośrodków współpracujących poziomu II i zweryfikowanych pod kątem spełnienia wymogów określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Regionalnym ośrodkiem koordynującym będzie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dodano: 26 lutego 2023, 09:15 Aktualizacja: 26 lutego 2023, 09:15
  • Do głównych założeń Krajowej Sieci Kardiologicznej należy objęcie opieką pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz niewydolnością serca.
  • Celem KSK, która objęła w siedem województw, jest przyspieszenie i uproszczenie diagnostyki pacjentów kardiologicznych
  • W województwie śląskim kolejną placówką włączoną do KSK jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu będzie odgrywać rolę regionalnego ośrodka koordynującego

Szybciej od objawów do diagnozy i skutecznego leczenia

Najważniejszą korzyścią dla pacjentów jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy i podjęcia skutecznego leczenia. Chory może z przychodni, czyli z podstawowej opieki zdrowotnej, trafić bezpośrednio do oddziału zajmującego się diagnostyką określonego schorzenia. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni powinni trafić do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

- Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w ubiegłym roku, po decyzji o poszerzeniu KSK o kolejne województwa.

Kto może zostać zakwalifikowany do programu?

Gliwicki szpital otrzymał potwierdzenie włączenia do sieci kardiologicznej z Narodowego Funduszu Zdrowia, którego kardiologia znalazła się na jej tzw. shortliście.

- To wyróżnienie i dowód na to, że placówka jest cenionym ośrodkiem z bardzo dobrymi wynikami leczenia – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

- Program został stworzony dla czterech grup pacjentów: chorych z niewydolnością serca, których, niestety, ciągle przybywa, osób z chorobami zastawkowymi, w szczególności chodzi tu o stonogę aortalną u seniorów, trzecia grupa to chorzy z zaburzeniami rytmu serca, czwarta: pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym wymagający specjalnego nadzoru – wyjaśnił dr n.med. Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4.

Zadaniem ośrodków II poziomu będzie diagnostyka i ustalanie planu leczenia pacjentów objętych programem pilotażowym, wyznaczenie koordynatora leczenia kardiologicznego, zapewnienie możliwości umawiania oraz zmiany terminu badań diagnostycznych i wizyt lekarskich; gromadzenie danych o świadczeniach opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki pacjentów, dla których ustalono plan leczenia oraz analiza danych uzyskanych na podstawie ankiet, sporządzanie sprawozdań ze swojej działalności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU