Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach włączony do sieci kardiologicznej

Objęcie województwa śląskiego pilotażowym programem opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w ramach sieci kardiologicznej sprawiło, że Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się na liście jedenastu podmiotów zakwalifikowanych do roli ośrodków współpracujących poziomu II i zweryfikowanych pod kątem spełnienia wymogów określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Regionalnym ośrodkiem koordynującym będzie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Do głównych założeń Krajowej Sieci Kardiologicznej należy objęcie opieką pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz niewydolnością serca.
- Celem KSK, która objęła w siedem województw, jest przyspieszenie i uproszczenie diagnostyki pacjentów kardiologicznych
- W województwie śląskim kolejną placówką włączoną do KSK jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu będzie odgrywać rolę regionalnego ośrodka koordynującego
Szybciej od objawów do diagnozy i skutecznego leczenia
Najważniejszą korzyścią dla pacjentów jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy i podjęcia skutecznego leczenia. Chory może z przychodni, czyli z podstawowej opieki zdrowotnej, trafić bezpośrednio do oddziału zajmującego się diagnostyką określonego schorzenia. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni powinni trafić do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.
- Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w ubiegłym roku, po decyzji o poszerzeniu KSK o kolejne województwa.
Kto może zostać zakwalifikowany do programu?
Gliwicki szpital otrzymał potwierdzenie włączenia do sieci kardiologicznej z Narodowego Funduszu Zdrowia, którego kardiologia znalazła się na jej tzw. shortliście.
- To wyróżnienie i dowód na to, że placówka jest cenionym ośrodkiem z bardzo dobrymi wynikami leczenia – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
- Program został stworzony dla czterech grup pacjentów: chorych z niewydolnością serca, których, niestety, ciągle przybywa, osób z chorobami zastawkowymi, w szczególności chodzi tu o stonogę aortalną u seniorów, trzecia grupa to chorzy z zaburzeniami rytmu serca, czwarta: pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym wymagający specjalnego nadzoru – wyjaśnił dr n.med. Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4.
Zadaniem ośrodków II poziomu będzie diagnostyka i ustalanie planu leczenia pacjentów objętych programem pilotażowym, wyznaczenie koordynatora leczenia kardiologicznego, zapewnienie możliwości umawiania oraz zmiany terminu badań diagnostycznych i wizyt lekarskich; gromadzenie danych o świadczeniach opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki pacjentów, dla których ustalono plan leczenia oraz analiza danych uzyskanych na podstawie ankiet, sporządzanie sprawozdań ze swojej działalności.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
-
Nowa grupa z przywilejami do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni
-
Weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dotyczy stanu zagrożenia epidemicznego
-
ZUS odda pieniądze, ale koniecznie trzeba złożyć wniosek. Często chodzi o duże kwoty
-
Tego w cukrzycy nie jedź. Specjaliści opracowali zakazaną listę
-
Wchodzi nowy urlop. Pracodawca musi go udzielić i zapłacić