Szczecin: profilaktyka tętniaka aorty brzusznej, przebadają 160 osób

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 11:45

W tym roku Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie przebada 160 osób w kierunku rozpoznania tętniaka odcinka brzusznego aorty. Celem jest zwiększenie wykrywalności tętniaków, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.

Fot. Sylwia Mierzewska UCK (zdjęcie ilustracyjne)

Aby móc skorzystać z badania pacjent musi wcześniej zapisać się dzwoniąc po numer 693 333 444 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15) oraz spełnić ściśle określone kryteria: mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Każdy pacjent, aby trafić do programu musi posiadać przynajmniej dwa z wyżej wymienionych czynników.

Podczas badania lekarz oceni stan aorty i tętnic. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni na dalszą obserwację. Duże tętniaki, o średnicy powyżej 55 milimetrów są kwalifikowane do operacji.

W roku 2019 szpital na ul. Arkońskiej w ramach ogólnopolskiego programu przebadał 1 175 osób, w tym 682 kobiety i 493 mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka. Tętniaka aorty brzusznej rozpoznano u 52 pacjentów. Chorych skierowano na wizyty w Poradni Chirurgii Naczyniowej, na które nie czekali dłużej niż trzydzieści dni.

Badania prowadzone w szczecińskim szpitalu są częścią ogólnopolskiego Programu Profilaktyki i Leczenia Układu Sercowo - Naczyniowego na lata 2017-2020, finansowanego z Ministerstwa Zdrowia. W całym kraju obejmą 30 tys. osób.

Więcej: gs24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum