Światowy Dzień Zdrowia: leczenie nadciśnienia powinno być skuteczniejsze

W niedzielę, 7 kwietnia przypadał Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), inicjator obchodów, wraz z partnerami skupili się na kwestii nadciśnienia tętniczego.
Według danych WHO co trzecia dorosła osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze. Wśród osób w wieku produkcyjnym częściej z problemem tym borykają się mężczyźni niż kobiety. Nie bez znaczenia jest również status ekonomiczny. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, iż choroba ta rzadziej dotyka zamożniejszą część społeczeństwa.
W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi ponad 10 milionów osób. Ze względu na narastającą epidemię otyłości i starzenie się społeczeństwa liczba chorych w naszym kraju zwiększy się do 15 milionów w roku 2035.
Wciąż największym problemem pozostaje brak świadomości choroby. W Polsce aż trzy miliony osób nie wie, że ma nadciśnienie. Osoby ze zdiagnozowaną dolegliwością z kolei często ignorują zalecenia lekarza.
W roku 2002 skuteczność terapii nadciśnienia w naszym kraju wynosiła jedynie 12-14 procent. Na szczęście w ostatnich latach uległa ona poprawie. Z badania NATPOL 2011 wynika, że skuteczności wzrosła u nas dwukrotnie, dzięki czemu zrównaliśmy się pod tym względem z krajami Europy Zachodniej.
Zdaniem ekspertów oraz przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia regularna kontrola wartości ciśnienia krwi, która przyczynia się do wczesnego rozpoznania chorób układu krążenia, jest kluczem do zapobiegania zawałowi serca czy udarowi mózgu. Apeluje się również o zmianę stylu życia. Ryzyko rozwoju choroby można bowiem minimalizować między innymi poprzez zmniejszenie spożycia soli, wprowadzenie zrównoważonej diety, regularne ćwiczenia, niepalenie czy ograniczenie spożycia alkoholu.
Gdy choroba jest zaawansowana, wymagane jest włączenie terapii. WHO przekonuje, iż współczesne leki hipotensyjne są łatwo dostępne, niedrogie i skuteczne, a głównym czynnikiem, który może zawieść, jest sam pacjent - niestosujący zaleceń lekarza.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Sanatoria: ci pacjenci są dyskryminowani w większości ośrodków. Muszą dodatkowo płacić
-
Nawet 12 dni dodatkowego wolnego dla dawcy krwi. Centra mają 220 mln zł za sprzedaż osocza
-
Uniwersytet medyczny z sukcesem kończy rekrutację. Zjadą się studenci z całego świata
-
Są wyniki LEK w sesji jesiennej 2023. 160 osób nie zdało, unieważniono 5 zadań
-
WUM wręczył dyplomy nowym doktorom. "Na dziś jesteśmy najlepszą uczelnią medyczną w Polsce"
-
Do tego specjalisty znów tylko ze skierowaniem. Wróciły stare zasady