Stenty najnowszej generacji stają się wewnątrznaczyniową tabletką

Autor: Wojciech Kuta, MS/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2015 11:08

Wprowadzenie stentów do praktyki klinicznej było przełomem w leczeniu zwężonych przez zmiany miażdżycowe naczyń. Okazuje się, że końca tej rewolucji w kardiologii interwencyjnej nie widać. Po tradycyjnych stentach metalowych (BMS) pojawiły się stenty uwalniające lek (DES). Najnowszym rozdziałem tego imponującego rozwoju technologii są stenty bioresorbowalne.

Stenty najnowszej generacji stają się wewnątrznaczyniową tabletką
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Specjaliści przyznają, że postęp dotyczący stentów (swoistych rusztowań udrażniających ściany naczynia krwionośnego) jest fascynujący. Zaczęło się od małej metalowej sprężynki.

- Umieszczenie w naczyniu wieńcowym takiego tradycyjnego, metalowego stentu wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, m.in. uszkodzeniem tętnicy, odczynem zapalnym czy restenotycznym. Wydaje się, że problemy te może rozwiązać zastosowanie najnowszej generacji stentów bioresorbowalnych - przekonywali specjaliści podczas tegorocznych XIX Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej w Warszawie.

Lista zalet nie jest zamknięta
Jak mówił w trakcie warsztatów prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW, stenty bioresorbowalne (zwane też biodegradowalnymi) określane są czwartą rewolucją w kardiologii interwencyjnej. Mają za zadanie działać czasowo, potem zanikać, dając efekt zmniejszenia objętości blaszki miażdżycowej.

- Stenty biodegradowalne pozostają w organizmie pacjenta przez z góry założony czas, a po spełnieniu swojej funkcji rozkładają się do substancji nieszkodliwych dla organizmu. Ten rodzaj stentów jest również dostępny w Polsce. Niestety, wykorzystywany jest jedynie w 5 proc. przypadków - podkreślił prof. Robert Gil.

Specjaliści wskazują też, że - jak wynika z dotychczasowych badań - wykorzystanie stentów stwarza szansę na uzyskanie nowej jakości w leczeniu powikłań miażdżycy naczyń, a w przyszłości na poprawę wyników zabiegów angioplastyki naczyniowej i zmniejszenie liczby powikłań po zabiegach.

- Dotychczas stosowane stenty wymagają od chorych przyjmowania przez ok. rok podwójnej terapii przeciwpłytkowej. Tymczasem przy stentach biodegradowalnych okres ten można istotnie skrócić. Udowodniono również, że stenty te w porównaniu do konwencjonalnych, powodują zmniejszenie częstości występowania bólów dławicowych - wyjaśniał prof. Robert Gil.

Zaznaczył również, że przypuszczalnie zalet stentów biodegradowalnych może być znacznie więcej.

Szansa na poprawę rokowania odległego
W opinii prof. Grzegorza Opolskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologi WUM, byłego konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, stenty biodegradowalne to nie tylko zapowiedź przełomu w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej, ale przede wszystkim szansa na poprawę rokowania odległego pacjentów leczonych z zastosowaniem tych stentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum