• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Stalowa Wola: wszczepili kardiowerter odporny na zakłócające działanie rezonansu

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2014 16:53

Kardiolodzy z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli wykonali dwa zabiegi wszczepienia nowego typu kardiowertera - defibrylatora Evera MRITM. Jest to pierwszy przypadek wykorzystania tej generacji urządzeń ICD w województwie podkarpackim.

Stalowa Wola: wszczepili kardiowerter odporny na zakłócające działanie rezonansu

Metoda leczenia z wykorzystaniem urządzeń wszczepialnych ICD jest wykorzystywana
u pacjentów, u których pomimo leczenia farmakologicznego, nadal występuje ryzyko wystąpienia tzw. złośliwych zaburzeń rytmu serca, prowadzących nawet do zatrzymania krążenia.

Dotychczas pacjenci z wszczepionymi urządzeniami ICD byli pozbawieni możliwości korzystania z diagnostyki obrazowej metodą rezonansu magnetycznego. Powodem było silne oddziaływanie pola magnetycznego, które mogło zaburzać pracę urządzenia, a także negatywnie wpłynąć na samego pacjenta.

Innowacyjny system wszczepialnych kardiowerterów - defibrylatorów Evera MRITM, który został zastosowany podczas zabiegów w stalowowolskim szpitalu, można używać w warunkach obrazowania całego ciała metodą rezonansu magnetycznego, co pozwoli dostarczyć pacjentom wszystkich narzędzi diagnostycznych, których potrzebują.

- To jest ta istotna różnica w porównaniu z urządzeniami, które na co dzień stosujemy - podkreśla Mirosław Leśniewski, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

- Pacjenci kardiologiczni często mają także inne schorzenia, m.in. neurologiczne i narządu ruchu. Evera MRI - w przeciwieństwie do standardowych kardiowerterów - defibrylatorów, których używamy na co dzień - daje im szanse na skorzystanie z diagnostyki obrazowej rezonansem magnetycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to dla nich szansa na precyzyjniejszą diagnozę w przyszłości - powiedział kardiolog Zbigniew Hyła, który wykonywał zabieg.

- Właśnie z uwagi na prawdopodobieństwo wykonywania badań MRI w przyszłości, zdecydowaliśmy się na implantację dwujamowego ICD z technologią SureScan. Urządzenie zmniejsza naprężenia wywierane na skórę o około 30 proc., co w znacznym stopniu redukuje ryzyko odleżyny - dodał Jerzy Ozga, drugi z kardiologów wykonujących zabieg.

Implantacja tak nowoczesnych urządzeń ICD  jak Evera MRITM w standardzie, to na razie przyszłość. Są to droższe technologie, niż te, które są obecnie stosowane, a Narodowy Fundusz Zdrowia aktualnie nie refunduje tej różnicy. Szpital testuje jednak te urządzenia, by zespół kardiologów nabył umiejętności, które mogą przydać się w przyszłości.

Jak podał w informacji dla mediów Philipp Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w stalowolskim szpitalu, oddział kardiologiczny II w szpitalu w Stalowej Woli (dawniej oddział kardiologii inwazyjnej i angiologii) powstał w grudniu 2006 roku. Zabiegi wszczepiana rozruszników serca rozpoczęto jeszcze przed jego uruchomieniem, w 2004 roku, na bazie oddziału kardiologicznego. Do tej pory wszczepiono już ok. 3200 rozruszników.

Od 2009 roku w oddziale wykonano również 303 zabiegi wszczepienia kardiowerterów - defibrylatorów, a od 2011 roku - 72 stymulatorów resynchronizujących. Rocznie personel oddziału wykonuje także ok. 1350 koronarografii oraz 720 angioplastyk. Te wyniki sytuują go wśród wiodących ośrodków w regionie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum