KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: zawał serca jest bardziej niebezpieczny dla kobiet?

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Specjaliści: zawał serca jest bardziej niebezpieczny dla kobiet?
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Zawał może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn ze względu na trudne do zdiagnozowania objawy, jakie mu towarzyszą. Choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród Polek.

Dodano: 10 maja 2017, 11:23 Aktualizacja: 10 maja 2017, 12:12

- Objawy zawału są u kobiet często niejednoznaczne. Nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to objawy sugerujące grypę, przeziębienie lub niestrawność. Może to być ból ramienia lub karku, promieniujący do pleców lub żuchwy. Inne objawy to nagłe osłabienie, duszności oraz potliwość - mówi PAP Life kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

Zasiada on w zarządzie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, która jest partnerem merytorycznym kampanii edukacyjnej "Całym sercem z kobietami". Z powodu niejednoznacznych symptomów rozpoznanie zawału kobiety trwa o 30 minut dłużej niż w przypadku mężczyzn.

- Choroby układu krążenia są przyczyną ponad połowy zgonów kobiet w Polsce. W przypadku mężczyzn ten odsetek wynosi 40 procent. U mężczyzn dominują nowotwory - informuje Religa.

Na choroby wieńcowo-naczyniowe umiera średnio około 250 kobiet dziennie (około 20 razy więcej niż z powodu raka piersi). Jedna trzecia z nich umiera z powodu zawału. Kobiety nie mają świadomości skali problemu. Powodem takiej sytuacji jest przekonanie, że choroby serca to problem przede wszystkim mężczyzn oraz że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony.

Tymczasem kobiety chorują częściej, ale o 10-15 lat później, gdy przestają działać estrogeny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU