Specjaliści: przed polską kardiologią stoją ogromne wyzwania

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2019 16:08

Starzejące się społeczeństwo, niskie nakłady na ochronę zdrowia oraz wciąż nikła świadomość społeczna w zakresie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, objawiająca się niezdrowym stylem życia. To główne wyzwania stojące przed polską kardiologią - wskazują eksperci.

Podczas Konferencji Kardiologia Prewencyjna 2019; FOT. Materiały prasowe

Na niedawnej Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2019” (Kraków, 22-23 listopada) wybitni lekarze, specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego i decydenci rozmawiali podczas sesji dotyczących nie tylko najnowocześniejszych metod terapii, ale także poświęconych stylowi życia, przede wszystkim aktywności fizycznej i odżywianiu się Polaków.

Długi łańcuch zagrożeń
- Dyskutowaliśmy o zagrożeniach zdrowotnych wynikających ze stosowania tzw. diet eliminacyjnych. Przedstawiono wyniki nowych analiz dotyczących epidemiologii zespołu metabolicznego i cukrzycy, a taże dane o liczbie pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca w 2018 r. Eksperci wskazywali na duże zróżnicowanie regionalnej śmiertelności szpitalnej i poszpitalnej pacjentów z zawałem serca w Polsce - mówi prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kardiologii Prewencyjnej 2019.

Jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla Polaków to wciąż palenie tytoniu. Przed laty wydawało się, że e-papierosy mogą stanowić „zdrowszą” alternatywę dla tradycyjnego palenia. Kontrowersje wokół papierosów elektronicznych jednak narastają i dziś wydaje się, że ich używanie niesie ze sobą więcej zagrożeń niż korzyści zdrowotnych.

- Po pierwsze, brakuje kontroli nad procesem produkcji i zawartością płynów stosowanych w tych urządzeniach, a po drugie użytkownicy dodają do płynów różne substancje, również o działaniu halucynogennym. Po trzecie, dysponujemy coraz większą ewidencją naukową wskazującą, że użytkownicy papierosów elektronicznych częściej w przyszłości sięgają po papierosy tradycyjne - tłumaczy prof. Jankowski.

Zanieczyszczenie powietrza: rozwiane wątpliwości
Innym istotnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń jest smog. W czasie sesji „pro-kontra” eksperci dyskutowali, czy w okresie nasilenia zanieczyszczeń w powietrzu bezpieczne jest uprawianie aktywności fizycznej na zewnątrz. W debacie prof. Andrzej Pająk z Komitetu Organizacyjnego Kardiologii Prewencyjnej 2019, przedstawił wyniki badań, z których wynika, że nawet przy bardzo nasilonym smogu korzyści wynikające z aktywności fizycznej przeważają nad ryzykiem związanym z oddychaniem powietrzem niskiej jakości.

W czasie konferencji eksperci zaprezentowali wyniki analiz wskazujących, że na obszarach o średnim stężeniu pyłu PM2,5 około 50 µg/m3, obniżenia ryzyka zgonu można oczekiwać jeżdżąc na rowerze nie dłużej niż ok. 5 godzin dziennie (przy dłużej trwającej aktywności zaczyna przeważać negatywny wpływ oddychania niskiej jakości powietrzem), a największej korzyści zdrowotnej można oczekiwać jeżdżąc na rowerze nieco ponad godzinę dziennie.

W miastach o największym stężeniu pyłu PM2,5, tj. ok. 90 µg/m3, czasy te wynoszą odpowiednio około 105 min. i 45 min. Podobnie oszacowano, że szybki marsz na obszarach o średnim stężeniu pyłu PM2,5 około 90 µg/m3 przynosi najwięcej korzyści gdy trwa około 3,5 godziny.

Jakość opieki ambulatoryjnej
- Mieliśmy przyjemność gościć podczas konferencji wybitnych m.in. specjalistów w leczeniu i prewencji chorób kardiologicznych oraz w dziedzinie zdrowia publicznego z Polski i zagranicy. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością prof. Fausto Pinto, były prezes European Society of Cardiology, przewodniczący-elekt World Heart Federation - mówi prof. Jankowski.

W swoim wykładzie prof. Fausto Pinto wskazywał na korzyści wynikające z wysokiej jakości opieki ambulatoryjnej, dzięki czemu można by uniknąć wielu niepotrzebnych hospitalizacji. Zwracał uwagę również na duże różnice w długości życia między osobami wykształconymi a niewykształconymi.

Prof. Pinto podkreślał konieczność podniesienia nakładów na ochronę zdrowia, które w Polsce są bardzo niskie w porównaniu z innymi krajami europejskimi oraz na zasadność stworzenia systemu celowanej redystrybucji środków z podatku akcyzowego od produktów alkoholowych i tytoniowych. - Zdaniem prof. Pinto środki te powinny być kierowane wyłącznie do systemu ochrony zdrowia. Proponował również wprowadzenie podatku cukrowego - dodaje prof. Jankowski.

Bieganie z mistrzem olimpijskim
Konferencji „Kardiologia Prewencyjna” towarzyszył organizowany już po raz szósty Poranny Bieg Po Plantach Krakowskich. Celem biegu jest promocja regularnej, niezależnej od warunków pogodowych aktywności fizycznej. Promowana jest też aktywność fizyczna o intensywności dostosowanej do możliwości każdej osoby. Dlatego w czasie biegu nie jest mierzony czas i nie są przyznawane nagrody za najszybsze przebiegnięcie dystansu.

W tym roku gościem specjalnym biegu był Robert Korzeniowski, wybitny polski lekkoatleta, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, który przyciągnął tłumy biegaczy profesjonalnych i amatorów aktywności fizycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum