KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: objawów dławicy piersiowej nie należy lekceważyć

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

Specjaliści: objawów dławicy piersiowej nie należy lekceważyć
FOT. www.dbajoserce.pl

Z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego obchodzony jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej (21-27 września). W tym czasie zaplanowano działania mające na celu budowanie świadomości społecznej na temat poważnego schorzenia kardiologicznego, jakim jest dławica piersiowa.

Dodano: 20 września 2020, 20:18 Aktualizacja: 20 września 2020, 20:34

Eksperci przypominają, że dławica piersiowa - nadal zbyt rzadko rozpoznawana i leczona - jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca. Dławicę piersiową charakteryzuje zespół objawów spowodowanych zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania.

Objawy nie zawsze są charakterystyczne
Gdy serce pracuje w warunkach normalnych, ilość krwi dopływającej tętnicami wieńcowymi zapewnia odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych, jaką potrzebuje mięsień sercowy do wykonania pracy. Kiedy zapotrzebowanie na tlen wzrasta - np. spowodowane wysiłkiem fizycznym lub emocjami - krew w wyniku zwężeń w naczyniach wieńcowych nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i w mięśniu sercowym pojawia się deficyt, który objawia się charakterystycznym dla dławicy piersiowej zamostkowym bólem o charakterze ucisku.

Objawy dławicy piersiowej nie zawsze są charakterystyczne - obejmują m.in. duszność i nadmierną potliwość po wysiłku, uczucie ciężkości, zmęczenie i osłabienie, ucisk, ciężar, dławienie, odczucie pieczenia oraz ból zamostkowy (dławicowy).

Ból ten zlokalizowany jest w okolicach mostka, promieniuje zwykle do lewej strony ciała w kierunku szyi, żuchwy, lewego barku lub ramienia, do nadbrzusza oraz do okolicy międzyłopatkowej. Towarzyszą mu zwykle kołatanie serca, brak tchu i niepokój. Taki ból może trwać od kilku do kilkunastu minut, a czasami nawet dłużej, a jego intensywność nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała czy fazy cyklu oddechowego.

Niestety, nadal wielu chorych nie rozpoznaje objawów dławicy na jej wczesnym etapie. Tymczasem zbyt późno diagnozowana dławica piersiowa prowadzi do postępującego pogorszenia wydolności fizycznej, włącznie z zagrożeniem niepełnosprawnością oraz skutkuje groźnymi konsekwencjami, w tym takimi jak wystąpienie zawału serca i udaru mózgu. Późna diagnoza to także gorsze rokowanie leczenia.

Profilaktyka, diagnostyka, leczenie
- Choroba niedokrwienna serca jest jedną z najczęściej występujących chorób w Polsce. Liczbę Polaków z jej rozpoznaniem ocenia się na ponad 1,5 miliona. Jest przy tym poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, a będąc przyczyną dolegliwości zmniejsza też jego jakość. Ocenia się, że nawet 30% osób z chorobą niedokrwienną serca może cierpieć z powodu dławicy piersiowej. W wielu przypadkach jej objawy zapowiadają wystąpienie zawału serca. Nie ma wątpliwości: objawów dławicy piersiowej nie należy lekceważyć - zaznacza prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii UJ CM w Krakowie.

I dodaje: - W przypadku pojawienia się dolegliwości mogących być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i leczenie zabiegowe, odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości.

Leczenie dławicy piersiowej (terapia farmakologiczna) ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby i podniesienie jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i nie dopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Istotną rolę wspomagającą w terapii dławicy piersiowej odgrywa profilaktyka. Zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 80 proc. W profilaktyce dławicy piersiowej kluczowe są, m.in: zdrowa dieta (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, ryby, orzechy, drób, chude mięso); ograniczenie spożycia niezdrowych składników, np. sól, tłuszcze trans; regularne spożywanie posiłków; picie wody; aktywność fizyczna; Unikanie alkoholu, palenia, sytuacji stresowych.

W ramach kampanii
podczas Tygodnia Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce (21-27 września 2020) organizatorzy zaplanowali aktywności, których celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zdrowotny, jaki stanowi dławica piersiowa, edukacja w zakresie jej objawów i postępowania w przypadku ich wystąpienia, a także promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia, aby przeciwdziałać wystąpieniu dławicy i jej konsekwencjom.

21 września, o zmierzchu, warszawski budynek Warsaw Spire Building wyświetli hasło kampanii, po to, aby zwrócić uwagę przechodniów na problem dławicy piersiowej.

Ponadto, mieszkańcy 15 miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Białystok, Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Tarnowskie Góry) podróżujący środkami komunikacji miejskiej (autobusy/tramwaje, w dniach 21-27 września) będą mogli obejrzeć na nośnikach reklamowych krótki spot edukacyjny na temat dławicy piersiowej.

Więcej informacji: https://www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU