Śmierć partnera zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2014 18:14

W ciągu pierwszych 30 dni po śmierci partnera utrzymuje się wyższe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu - wykazała najnowsza analiza, którą publikuje pismo "Jama Internal Medicine".

Z dotychczasowych badań wynikało, że u osób które przeżyły śmierć kogoś bliskiego utrzymuje się przez pewien czas podwyższone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Aby zweryfikować te doniesienia naukowcy z St. George's University w Londynie przeprowadzili analizę w dużej grupie - ponad 30 tys. - starszych osób w wieku 60-89 lat, które właśnie straciły partnera oraz w grupie ponad 83 tys. ludzi w podobnym wieku, których partner ciągle żył. Zebrano dane na temat zawałów serca i udarów mózgu w obu badanych grupach.

W analizie uwzględniono informacje na temat palenia papierosów, rozpoznania choroby układu krążenia w przeszłości, wieku oraz sytuacji ekonomicznej uczestników badania.

Odsetek osób, które przeszły zawał lub udar był mały w obu grupach. Naukowcy wyliczyli jednak, że wśród tych, którzy stracili partnera w ciągu ostatnich 30 dni był on dwukrotnie wyższy niż w grupie kontrolnej. Po upływie miesiąca podwyższone ryzyko tych zdarzeń malało.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy po śmierci partnera utrzymywało się też podwyższone ryzyko ostrego zespołu wieńcowego nie będącego zawałem oraz zatoru tętnicy płucnej.

Zdaniem autorów pracy wyniki te potwierdzają, że w pierwszych 30 dniach od śmierci partnera wyraźnie wzrasta ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Najprawdopodobniej jest to efekt niekorzystnych reakcji fizjologicznych organizmu w odpowiedzi na silny stres i żałobę.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum