KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Słupsk: szpital otworzył oddział koordynowanej opieki specjalistycznej po zawale

Autor: GP24.PL, PAP, JW/RYNEK ZDROWIA

Słupsk: szpital otworzył oddział koordynowanej opieki specjalistycznej po zawale
Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) został wprowadzony w październiku 2017 r. w celu poprawy jakości leczenia i zmniejszenie śmiertelności pacjentów po zawale serca. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

7 maja br. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku oficjalnie otworzył oddział koordynowanej opieki specjalistycznej dla pacjentów po zawale. Sam program KOS-zawał działał w słupskim szpitalu już wcześniej.

Dodano: 08 maja 2019, 09:56 Aktualizacja: 08 maja 2019, 11:16

Jak zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, to jedyna tego typu inicjatywa w regionie. "Sięgnęliście państwo po środki NFZ, przygotowaliście solidny projekt. Dzięki temu i środkom szpitala i budżetu województwa, oddział działa. Pierwszych 200 pacjentów jak rozumiem, pan ordynator już wytypował" - cytuje słowa marszałka internetowy serwis Głosu Pomorza.

Przypomnijmy: program KOS-zawał składa się z czterech modułów:

• interwencyjnego leczenia zawału mięśnia sercowego oraz - jeśli jest taka potrzeba - leczenia kardiochirurgicznego; 
• elektroterapii (wszczepienia urządzenia stymulującego pracę serca); 
• kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej; 
• ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (kardiologicznej).

Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) został wprowadzony w październiku 2017 r. w celu poprawy jakości leczenia i zmniejszenie śmiertelności pacjentów po zawale serca. Przygotowały go: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologii.

W ramach KOS-Zawał pacjenci mają zapewnioną ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym również rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala. Za ogromne zalety programu eksperci uważają m.in. to, że chorzy nim objęci mają znacznie ułatwiony dostęp do konsultacji kardiologicznych oraz do zabiegowych procedur kardiologicznych.

Dane zebrane z różnych ośrodków prowadzących program wskazują, że pacjenci biorący w nim udział mają w pierwszym roku po zawale kilkukrotnie mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z chorymi objętymi standardową opieką zdrowotną.

Obecnie KOS-Zawał jest realizowany w około 50. ośrodkach w 12. województwach w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU