Śląskie: 10 mln zł na rehabilitację kardiologiczną dla placówek medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2020 08:02

"Serce nie sługa" czy "Okno na świat" - to nazwy niektórych projektów, których realizatorzy - placówki służby zdrowia - otrzymali we wtorek (3 marca) w Katowicach unijne dofinansowanie z przeznaczeniem na rehabilitację kardiologiczną osób w wieku produkcyjnym.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W sumie marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i członkini zarządu województwa Izabela Domogała wręczyli umowy 11 placówkom, a łączna kwota dofinansowania to ponad 10 mln zł. Dzięki tym środkom osoby mające problemy z układem krążenia będą konsultowane przez kardiologa, przejdą badania i wezmą udział w rehabilitacji, a ich bliscy także przejdą szkolenia z zakresu zdrowego trybu życia. Szkolenia przejdzie też personel medyczny.

- To ciekawe projekty, za którymi - o czym wiemy - stoi ciężka praca. Cieszę się, że dzisiaj możemy przekazać te unijne środki i życzę, by były dobrze wykorzystane dla zdrowia naszych mieszkańców - powiedział podczas wtorkowej uroczystości marszałek Jakub Chełstowski.

Projekt rehabilitacji będzie realizował m.in. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł. Placówka obejmie opieką 900 pacjentów i 900 ich bliskich. Z programu mogą skorzystać osoby z już zdiagnozowanymi dolegliwościami ze strony układu krążenia, najpóźniej rok przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

- Ciekawą perspektywą jest to, że mogą w nim wziąć udział nawet osoby skierowane przez lekarza POZ - mogą ominąć kolejkę do lekarza kardiologa i skorzystać z całego wachlarza czynności. To m.in. 2 pełne wizyty kardiologiczne, które zawierają echo serca i testy wysiłkowe - podkreślił Marcin Krasucki z gliwickiego szpitala. Zainteresowani udziałem w programie mogą zasięgnąć informacji na ten temat i aplikować za pośrednictwem strony internetowej szpitala.

Śląskie placówki otrzymały dofinansowanie na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego dla poddziałania 8.3.2 - Realizowanie aktywizacji zawodowej poprzez zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej.

Celem konkursów, w ramach których zostały podpisane umowy o dofinansowanie jest poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej ułatwiającej pozostanie w zatrudnieniu i powrót do pracy. Wsparcie w ramach przedmiotowego konkursu kierowane jest do osób zamieszkałych na terenie województwa śląskiego, w wieku aktywności zawodowej, najbardziej narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych związanych z chorobami układu krążenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum