Śląska Jesień Elektrokardiologiczna - lekarze o bardziej naturalnej stymulacji serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 19:38

O stałej stymulacji pęczka Hisa, czyli bardziej naturalnej metodzie elektrostymulacji serca, dyskutowali w poniedziałek (25 listopada) lekarze podczas Śląskiej Jesieni Elektrokardiologicznej w Katowicach.

Śląska Jesień Elektrokardiologiczna - lekarze o bardziej naturalnej stymulacji serca
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pęczek Hisa to element układu bodźcoprzewodzącego w obrębie serca. Wszczepienie elektrody w to miejsce pozwala na przywrócenie najbardziej naturalnego i najmniej obciążającego dla serca sposobu przewodzenia impulsów elektrycznych w jego obrębie.

- Ta technologia wykorzystuje pewien układ przewodów elektrycznych - bo serce ma swoje przewody elektryczne. Dostajemy się na początek tego układu i naturalnym przewodami dochodzimy do wszystkich możliwych miejsc, a nie - jak w obecnie stosowanej standardowej metodzie - w dwa miejsca, które nie są fizjologiczne - wyjaśniał obrazowo podczas konferencji prasowej kierownik Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Krzysztof S. Gołba.

Metoda powoli upowszechnia się w Polsce, a środowisko elektrokardiologów zabiega o wprowadzenie jej do standardowych procedur medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- W ciągu 8 lat to będzie dominująca metoda stymulacji u każdego pacjenta, u którego da się to zastosować - przewiduje prof. Jacek Gajek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zwrócił uwagę, że powinno to wydłużyć życie pacjentów i zapewnić im lepszy komfort życia. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum