Śląsk: powstał rejestr udarów mózgu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2016 09:36

Podczas XXIII Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej organizowanej co roku przez Śląskie Centrum Chorób Serca ogłoszono, że powstał Śląski Rejestr Udarów Mózgu. Inicjatywa wyszła od zabrzańskich kardiologów, którzy już od kilkunastu lat prowadzą rejestr zawałów serca.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Lekarze mają nadzieję, że utworzenie rejestru pomoże im w leczeniu, podobnie jak kiedyś rejestr zawałów stworzony w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Rejestr obejmuje całą populację chorych i w dużych, i w małych szpitalach, pokazuje, jak są leczeni i co można w tym leczeniu poprawić.

Jak twierdzą eksperci, powstanie rejestru to początek drogi do wypracowania najskuteczniejszej metody terapii i rehabilitacji osób, które przeszły udar. Przewagę zabiegów udrażniania tętnic mózgowych nad stosowaniem leków rozpuszczających zakrzep udowodniono zaledwie dwa lata temu. Mając ten argument w ręku, a z drugiej strony dane z rejestru, lekarze wierzą, że uzyskają narzędzia, dzięki którym będą mogli pracować nad poprawą efektów leczenia udarów.

W tym wypadku nie chodzi tylko o to, czy pacjent przeżyje udar, ale także o to, by ograniczyć w jak największym stopniu uszkodzenia mózgu, które prowadzą do niepełnosprawności - podaje Gazeta Wyborcza.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum