KARDIOLOGIA

Radioterapeuci z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach we współpracy z kardiologami, zespołem pielęgniarskim i elektroradiologami z Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca i Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Górnośląskiego Centrum Medycznego realizują eksperymentalny projekt innowacyjnej terapii pacjentów z tachykardią komorową.
Nowatorska metoda stosowana jest u pacjentów, u których standardowe metody leczenia zagrażających życiu arytmii serca okazały się nieskuteczne.
Dwóch pierwszych pacjentów spełniających kryteria kwalifikacji zostało już poddanych zabiegom radiochirurgicznej ablacji źródła arytmii serca, dwóch kolejnych jest przygotowywanych do zabiegów, które planowane są w styczniu 2021 roku.
Kiedy nie pomagają standardowe zabiegi ablacji
- Rozpoczęcie projektu pt. „Leczenie komorowych zaburzeń rytmu serca pod postacią częstoskurczu komorowego za pomocą radiochirurgii w oparciu o elektrofizjologiczne obrazowanie serca” wymagało najpierw zgody Komisji Bioetycznej. Po jej uzyskaniu, w listopadzie zakwalifikowaliśmy do programu dwóch pierwszych pacjentów - wyjaśnia prof. Sławomir Blamek, główny badacz ze strony Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Dwóch pacjentów to mężczyźni w wieku 68 i 72 lat. Wcześniej zostali poddani standardowym zabiegom ablacji, tzn. kilkukrotnym próbom usunięcia arytmii przy użyciu prądu o częstotliwości radiowej, który dostarczany jest za pomocą cewnika wprowadzonego do serca.
Procedury te nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu i chorzy nadal odczuwają silne dolegliwości związane z nawracającą arytmią (niepokój, kołatanie serca, zasłabnięcia, ból w klatce piersiowej).
- W przypadku wystąpienia groźnych dla życia zaburzeń rytmu u pacjentów dochodzi także do aktywacji urządzenia o nazwie kardiowerter-defibrylator, który u chorych wszczepiony jest na stałe. W efekcie następuje wyładowanie silnego impulsu elektrycznego w celu przerwania arytmii. Należy jednak zwrócić uwagę, że częste wyładowania znacznie obniżają jakość życia, a w obserwacji długoterminowej skracają czas trwania życia - wyjaśnia dr Tomasz Jadczyk, kardiolog z Górnośląskiego Centrum Medycznego SUM w Katowicach.
Wskazania i przeciwwskazania
Kandydatami do leczenia za pomocą innowacyjnej metody radiochirurgicznej ablacji ogniska arytmii w sercu są dorośli (powyżej 18. roku życia) pacjenci, u których mimo standardowego leczenia kardiologicznego dochodzi po jakimś czasie do nawrotu dolegliwości związanych z zaburzeniami rytmu serca, albo w ogóle nie udaje się tych dolegliwości przerwać.
- Jest to leczenie przy użyciu pojedynczej, wysokiej dawki promieniowania. W trakcie zabiegu napromieniamy miejsce, które jest źródłem arytmii w sercu. Identyfikujemy je przy pomocy badania elektrofizjologicznego i trójwymiarowego mappingu elektroanatomicznego - tłumaczy prof. Sławomir Blamek.
- Następnie dane dotyczące ogniska arytmii, z którego nieprawidłowe impulsy elektryczne rozchodzą się po całym sercu, są przenoszone na badanie obrazowe, z którego korzystamy, planując radioterapię, a więc na tomografię komputerową. Oznaczamy sobie to miejsce i precyzyjnie planujemy rozkład dawki promieniowania, aby podać ją dokładnie w ognisko arytmii, jednocześnie chroniąc przed uszkodzeniem pozostałe części serca, tętnice wieńcowe i inne struktury - dodaje prof. Blamek.
Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody leczenia są m.in. odwracalne arytmie, wynikające np. z zaburzeń metabolicznych, kanałopatii czy innych chorób, które mogą być leczone w inny, gwarantujący ustąpienie dolegliwości sposób. Do zabiegu radiochirurgicznej ablacji źródła arytmii serca nie kwalifikują się również pacjenci po przebytym w ciągu ostatnich 3 miesięcy zawale serca lub po innej interwencji kardiochirurgicznej, a także pacjenci z aktywnymi chorobami zapalnymi mięśnia sercowego i wsierdzia, które również mogą być źródłem arytmii.
Więcej: www.gcm.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 21:58 Państwa unijne przyjęły zalecenia Rady UE o wzajemnym uznawaniu testów na Covid-19
- 21:47 Doradca Bidena: będziemy w pełni zaangażowani w prace WHO, by walczyć z pandemią
- 21:33 Kraków: szczepienia poza kolejnością w jednostce miejskiej; rezygnacja dyrekcji
- 21:12 1,5 mln Polaków zgłosiło chęć zaszczepienia. Co z tymi, którzy się nie zgłosili
- 21:03 Kraska o centralizacji szpitali: niektóre zdecydowanie nie radziły sobie z tym stanem epidemicznym
- 20:58 Ruszyła kampania wspierająca zdrowie psychiczne pracowników
- 20:41 Francja: pięć osób zmarło po otrzymaniu szczepionki przeciw Covid-19
- 20:28 Prof. Banach: cięcie kosztów bez inwestowania w rozwój szpitala to bardzo zły pomysł
- 20:28 Trzaskowski: do 25 stycznia zakończą się wszystkie prace w Szpitalu Południowym
- 20:10 W I kwartale do Polski powinno trafić 5,6 mln dawek szczepionki
- 19:56 Łódzkie: będzie dopłata do czynszu dla mieszkańców poszkodowanych przez covid
- 19:42 Turcja: pies codziennie przychodził przed szpital, w którym był jego chory właściciel
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 457 755, zmarło 34 561 pacjentów
- 2 Będą paszporty i przywileje dla zaszczepionych? Chwiejny balans między równością a dyskryminacją
- 3 350 tys. zł zadośćuczynienia dla 19-latki za błąd medyczny, do którego doszło w przychodni
- 4 Personel pomocniczy: my też walczymy z Covid-19, a pominięto nas w dodatkowym wynagrodzeniu
- 5 Dworczyk: korygujemy błąd w planie szczepień, po seniorach - osoby przewlekle chore
- 6 Ten szybki test może przewidzieć ciężki przebieg COVID-19
- 7 Pracownicy firm farmaceutycznych omijają kolejkę do szczepień. MZ: nie należą do grupy "0"
- 8 Premier Wielkiej Brytanii przerażony kolejnym rekordem zgonów na Covid-19
- 9 Czy to faktycznie szczepionka przeciwko Covid-19? "Sprzedałem już 1,5 tys. ampułek"
- 10 Badanie: mutacja koronawirusa z RPA może zakażać osoby zaszczepione i ozdrowieńców
- 11 Rzecznik MZ: terminy szczepień osób w wieku 80 plus bez zmian, prościej zmienić termin medykom
- 12 Wielka Brytania: 30 proc. ozdrowieńców wraca do szpitala
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych