• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląscy lekarze przezskórnie zamknęli źle połączone naczynia w sercu niemowlaka

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2016 09:45

Lekarze ze Śląska przezskórnie załatali u pięciomiesięcznej dziewczynki tzw. okienko, przez które w wyniku nieprawidłowego połączenie aorty z tętnicą przeciekała krew. To pierwszy taki zabieg na świecie.

Śląscy lekarze przezskórnie zamknęli źle połączone naczynia w sercu niemowlaka
Przezskórnie zamknęli źle połączone naczynia w sercu niemowlaka. Fot. Archiwum

Pięciomiesięczna Maja urodziła się z rzadką wadą serca. Przez nieprawidłowe połączenie aorty z tętnicą płucną, tak zwane okienko, przeciekała krew. Mogło to doprowadzić dziewczynkę do nadciśnienia płucnego, a w konsekwencji do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.

Dziewczynce pomogli lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Na początku lutego wszczepili jej specjalny, maleńki implant tamując przeciek krwi.

Jak powiedział prof. Jacek Białkowski, szef Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca, był to pierwszy taki zabieg na świecie. Przeprowadzony na bijącym sercu zabieg trwał półtorej godziny. Lekarze musieli odseparować jedno naczynie od drugiego oraz naszyć na jedno i na drugie łatkę. Kardiolodzy nakłuli żyłę udową Mai i mikroskopijny implant wprowadzili specjalnym cewnikiem. Ubytek na złączeniu aorty i tętnicy został dosłownie zakorkowany.

Dzięki zabiegowi zabrzańskich kardiologów Maja uniknęła skomplikowanej operacji. Śląscy lekarze swój pionierski zabieg zamierzają dokładnie opisać w artykułach naukowych. Chcą, aby z ich doświadczeń mogli korzystać inni kardiolodzy.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum