KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Serce kobiety: choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45 procent zgonów

• Źródło: PAP

Serce kobiety: choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45 procent zgonów
Startuje druga edycja kampanii społecznej "Serce kobiety". Fot. AdobeStock

Rozpoczyna się druga edycja kampanii społecznej "Serce kobiety". - Zgłoś się do specjalisty medycyny rodzinnej na konsultacje i badania — zachęca Porozumienie Zielonogórskie w oficjalnym komunikacie.

Dodano: 04 października 2022, 09:42 Aktualizacja: 04 października 2022, 10:01
  • Rozpoczyna się druga edycja kampanii społecznej "Serce kobiety". - Zgłoś się do specjalisty medycyny rodzinnej na konsultacje i badania — zachęca Porozumienie Zielonogórskie w oficjalnym komunikacie
  • W ramach ubiegłorocznej kampanii informacja o potrzebie regularnego badania ciśnienia, poziomu glukozy i cholesterolu dotarła aż do 100 tys. kobiet
  • Lekarze podkreślają, że kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Stąd konieczność uświadamiania, jakie badania po 55.roku życia powinny wykonać, by wykryć choroby serca jak najszybciej

Rusza druga edycja kampanii społecznej "Serce kobiety"

Celem kampanii "Serce kobiety" jest wydłużenie życia kobiet dzięki dotarciu do pań z informacją, że proste badania wykonane u specjalistów medycyny rodzinnej mogą im uratować życie.

W ramach pierwszej, zeszłorocznej kampanii, informacja o potrzebie regularnego badania ciśnienia, poziomu glukozy i cholesterolu dotarła do 100 tys. kobiet.

Podczas startującej drugiej edycji lekarze mają konkretne propozycje diagnostyczne.

W ramach programu profilaktycznego 40 plus w gabinetach POZ można takie badania wykonać, by wykryć jak najwcześniej czynniki ryzyka i rozwoju miażdżycy i zapobiec chorobom układu krążenia.

— Musimy pamiętać, że objawy choroby serca często nie są typowe. Nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej, czasami jest to duszność, przemęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Nie kojarzymy tych objawów z poważną chorobą serca. Raczej ze zmęczeniem, zapracowaniem, zabieganiem — powiedziała cytowana w komunikacie dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonu kobiet

Jak wyjaśniła Federacja, kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Ma to związek, z tym że do czasu pojawienia się menopauzy są chronione przez hormony — estrogeny. Potem to właśnie choroby serca i naczyń — zawał i udar mózgu — są najczęstszą przyczyną zgonu kobiet.

Lekarze podkreślili, że kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Stąd konieczność uświadamiania, jakie badania kobiety po 55.roku życia powinny wykonać, by wykryć choroby serca jak najszybciej.

— Najważniejsze jest regularne mierzenie ciśnienia, kontrolowanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Właściwe parametry krwi mogą zapobiec powstawaniu miażdżycy, która jest niezwykle groźna dla układu sercowo-naczyniowego kobiet — zaznaczyło Porozumienie Zielonogórskie.

Z tego też powodu lekarze zachęcają, by panie w wieku 55 plus zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i wykonywały regularnie, co najmniej raz w roku, badania.

— Można uniknąć zawału serca czy udaru mózgu, jeśli nie mamy podwyższonego ciśnienia, wyższego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi — wskazano w komunikacie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU