• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Senacka Komisja Zdrowia o sytuacji pacjentów z problemami kardiologicznymi

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 16:31

Podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia (12 października) podkreślano, że w spadek liczby świadczeń kardiologicznych w ciągu pierwszych 7 miesięcy pandemii wyniósł w kraju średnio 20 proc., a dostępność wizyt lekarskich nadal jest ograniczona.

Senacka Komisja Zdrowia o sytuacji pacjentów z problemami kardiologicznymi
Senat RP; FOT. Arch. RZ

Eksperci apelowali o wdrożenie gotowych programów, które mogą poprawić opieką nad tymi chorymi, m.in. jak Koordynowanej Opieki nas Pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS) oraz o zniesienie limitów na kardiologio, co najmniej do końca roku.

- W czasie epidemii SARS-CoV-2 w liczba procedur w kardiologii spadła średnio o około 20 procent - wskazała w czasie spotkania  Filip Nowak, pełniący obowiązki prezesa NFZ.

Z analiz NFZ wynika, że w przypadku kolejnych trzech zakresów spadki te wyniosły: leczenie ostrych zespołów wieńcowych 20 proc.; ablacja - 19 proc.; wszczepianie rozruszników - 18 proc. 

Jak wyjaśniał Nowak, przyczyn niewykonania świadczeń w ciągu pierwszych 7 miesiącach pandemii było kilka. Poza samymi ograniczeniami w przyjęciach związanymi z pandemią, na realizację np. zabiegów planowych miał wpływ bardzo szczupłe zapasy krwi. - Zdecydowano także o wstrzymaniu zabiegów planowych, po których pacjenci często trafiają na OIOM czy pod respirator, aby w ten sposób nie ograniczać ich dostępności na wypadek dużego obłożenia pacjentami covidowymi - tłumaczył.

Przyznał, że na te statystyki wpływały też decyzje samych pacjentów, którzy często rezygnowali w tym czasie ze świadczeń w obawie przed zakażeniem koronawirusem.

Zebrani na komisji eksperci wskazywali, że  w obecnej sytuacji chorzy mają nadal utrudniony  dostęp do lekarzy i  dlatego powinni być lepiej leczeni zachowawczo. - Naszemu  środowisku bardzo zależy na  na uruchomieniu Narodowego Programu Leczenia Chorób Układu Krążenia, który zapewniłby wszystkim chorym kardiologicznie koordynowaną opiekę - podobną do tej, jaką już mają chorzy po zawale serca (KOS-Zawał). Od dwóch lat jest też zapowiadane wejście w życie drugiego programu: Koordynowanej Opieki w Niewydolności Serca (KONS) - przypominali kardiolodzy.

Prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaznaczył, że to, czego dziś potrzebuje kardiologia to także zniesienie  limitów przynajmniej do końca roku. Dodał:  - Mamy coś, co jest prawie gotowe - to program telemonitoringu urządzeń wszczepialnych, który ma już m.in pozytywną ocenę AOTMiT. Teraz oczekiwalibyśmy jego refundacji. Dzięki temu chorzy mogliby być korzystać ze zdalnej opieki i w ten sposób nie narażaliby się na zakażenie, którego ryzyko istnieje w przypadku tradycyjnych wizyt w lecznicy.

- Kolejnym postulatem jest poprawa finansowania i dostępności szybkich testów i środków ochrony osobistej - podkreślał prof. Przemysław Mitkowski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum